Talent na jazyky? Nič také neexistuje!

polygloti
Viete, kto sú to polygloti?
Ľudia, ktorí ovládajú viacero cudzích jazykov. Na svete ich je veľa, navzájom sa stretávajú a niektorí z nich ovládajú aj viac ako 10 cudzích jazykov. A viete čo majú spoločné? Mnohí z vás by možno povedali, že určite talent na jazyky. Ale nie je to pravda.
Na pravidelných stretnutiach polyglotov prednášajúci hovoria práve o tom, ako sa jazyky postupne naučili. Po ich vypočutí prídete na prekvapujúce závery. Každý z nich má úplne iné spôsoby, ako jazyk zvládol a dokonca každý jazyk sa naučili iným spôsobom – niekto prepisuje knihy, iný počúva nahrávky, pozerá videá, trávi maximum času s rodenými hovorcami – skrátka ideálny a univerzálny spôsob neexistuje.
Dokonca veľká časť z nich mala v mladosti s učením sa jazykov seriózne problémy a aj ich učitelia nad nimi zlomili palicu. Naozaj sa v mnohých prípadoch dá jednoznačne vylúčiť, že sa naučili niekoľko jazykov vďaka svojmu talentu. Svojim študentom stále s nadsázkou hovorím, že všetci v triede máme veľký talent na jazyky, lebo ten materinský sme všetci zvládli bez bifľovania na jednotku :)
Niečo však predsa len majú všetci polygloti spoločné – a sú to len 2 úplne základné veci, ktoré dokážete splniť aj vy.
1. venujú sa jazyku denne – niekto len pár minút, iný celý deň, niekto ráno, iný po pracovnom dni, ale všetci si nájdu na učenie sa jazyka chvíľu každý deň
2. učenie sa jazyka ich baví  – urobili si z toho záľubu, a učia sa tak ako sa im chce a kedy sa im chce – ak ich bavia videá, pozerajú ich, ak ich baví čítanie, čítajú, jednoducho učia sa tak, že z toho majú dobrý pocit
 
Jednoduchšie, ako ste si mysleli, však?
Braňo Švec

Napísal/a: Braňo Švec

Vyštudoval angličtinu a históriu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pôsobil ako učiteľ na základnej, strednej a vysokej škole, neskôr pôsobil ako lektor Business English v spoločnostiach ako MotorCar, Tatrabanka, Alpine Slovakia a iných. V súčasnosti je riaditeľom jazykovej školy Target. Vo voľnom čase cestuje a hrá hokej :)

Newsletter

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa do newsletteru a dostávajte podobné články na e-mail.
Taktiež vás budeme informovať o nových kurzoch a výhodných ponukách jazykových kurzov.

Posledné príspevky na blogu

25467793_10212384419858511_69406515_o

Teambuilding v poľskom Krakove

Rok 2017 sme zakončili spoločným výletom do Krakova. Pracovníci TARGET školy, ktorých poznáte z kancelárie ...

Čítať článok
pripravne_zapasy_488101

Krúžkobranie v Poprade - pozvánka na 1. ročník

Už vo štvrtok 7. septembra od 16:00 do 18:30 sa uskutoční 1. ročník akcie s ...

Čítať článok
Leto vo Fórume

Vyhodnotenie súťaže s Legovňou v OC Fórum

Počas letných prázdnin sa naši animátori z LEGOVNE starali o zábavný program pre deti s ...

Čítať článok