Starší ľudia sa učia jazyky ťažšie? Omyl!

26. mája 2021

Seniori, alebo jednoducho všetci ľudia, ktorí sami seba považujú za „príliš starých“ na učenie sa cudzích jazykov, sa často pri prihlásení na kurz v TARGET pýtajú, či budú v tom ich kurze aj iní starší účastníci, prípadne nás už dopredu upozorňujú na svoje nedostatky. Niektorí sa dokonca pýtajú, či môžu aj oni sa môžu na kurz prihlásiť a či nám to nebude prekážať. Že sa nikdy predtým žiaden jazyk neučili a nevedia, či to nebude „trápne“.

Starší ľudia sú naši najlepší študenti

Hanbiť sa vôbec nie je na mieste. Ak je kurz pre začiatočníkov, tak sa očakáva, že z jazyka nič neviete, a tempo kurzu je prispôsobené pre začiatočníkov. Navyše, starší ľudia sú u nás veľmi často práve najlepší študenti. Dôvodov je viac – napríklad prístup, systematická práca, hlad po vzdelávaní – ale jeden z dôvodov je ten najdôležitejší. Motivácia. Vnútorná motivácia.

Najlepšia motivácia

Pýtaš sa, prečo sú starší ľudia naši najlepší študenti? Prečo vlastne majú často najvyššiu motiváciu? Odpoveď nájdeš v nasledujúcom videu. My učitelia vieme, že je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou motiváciou. Vonkajšia je napríklad fakt, že chcem zmaturovať alebo získať dobrú prácu, a tá vnútorná je napríklad to, že sa chcem prihovoriť dievčaťu, ktoré sa mi páči. 🙂

Ver, že nie je krajší pocit, ako keď nám niekto po podobnej skúsenosti ako pán z videa úprimne poďakuje za to, že si splnil sen, ktorý sa zdal na začiatku tak vzdialený.