Ako je to s výučbou angličtiny detí?

IMG_1097-ver2

Predškolský a mladší školský vek sú jedinečné obdobia. Dieťa si dokáže osvojiť cudziu reč prirodzene, podobne ako materinskú reč. Na základe najnovších výskumov je dieťa v tomto veku priam “naprogramované” učiť sa reč. V neskoršom veku sa vývoj rečových centier v mozgu už uzatvára.

A vtedy prichádza čas nás, rodičov – pokiaľ včas podporíme vznik ďalšieho rečového centra, je to dar, ktorý bude dieťa využívať a oceňovať po celý svoj život. Takisto je dokázané, že osvojovanie si druhej reči má pozitívny vplyv na intelektuálny vývoj a rozvoj mozgu. Kým ešte pred desiatimi rokmi sa vedci domnievali, že začať s jazykmi je najlepšie až v mladšom školskom veku, v súčasnosti výučbu jazykov odporúčajú už aj pre tých najmenších. Podľa výskumov môže dieťa začať už od 3 rokov. V tomto veku nie je výučba angličtiny učením, ale zábavou. Nie je však dôležitý iba skorý začiatok, ale hlavne kvalita výučby a jej primeranosť k danému veku.

Podľa odborníkov majú deti nesmierne hlbokú schopnosť pamätať si. Vnímajú melódiu, zvuk, a keď sa im páči, zapamätajú si ho. Nerozlišujú, či je to slovenčina alebo angličtina. Malé dieťa dokáže priradiť reč k človeku. Len čo ho uvidí, vie, že sa hovorí “jeho” rečou – dobrý príkladom sú dvojjazyčné rodiny, dieťa si vypracuje “prepínací” mechanizmus pre cudziu reč – s mamou hovorí automaticky jej jazykom a s otcom zase jeho jazykom.

Preto odporúčam začať s výučbou cudzieho jazyka vo veku 3 rokov, čo najskôr po zvládnutí svojho materinského jazyka. (Iná vec sú už spomínané bilingválne rodiny, ale pozor – len vtedy, ak rodič dokonale ovláda aj druhý jazyk). Verte, či nie, pri kvalitnej výučbe angličtiny od škôlky sa vaše dieťa môže od veku 12-13 rokov pokojne sústrediť na ďalší jazyk – lebo angličtinu má už naozaj kompletne zvládnutú J.

Braňo Švec

Napísal/a: Braňo Švec

Vyštudoval angličtinu a históriu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pôsobil ako učiteľ na základnej, strednej a vysokej škole, neskôr pôsobil ako lektor Business English v spoločnostiach ako MotorCar, Tatrabanka, Alpine Slovakia a iných. V súčasnosti je riaditeľom jazykovej školy Target. Vo voľnom čase cestuje a hrá hokej :)

Newsletter

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa do newsletteru a dostávajte podobné články na e-mail.
Taktiež vás budeme informovať o nových kurzoch a výhodných ponukách jazykových kurzov.

Posledné príspevky na blogu

freestocks-org-v2

9 tipov ako NIKDY nezabudnúť cudzí jazyk

Stane sa to všetkým – ak jazyk dlhšie nepoužívate, tak ho skôr či neskôr zabudnete. ...

Čítať článok
popradhockey2

Aj hráči HK Poprad sa zlepšujú v angličtine (rozhovor pre časopis Poprad Hockey)

Branislav Švec, riaditeľ Jazykovej školy TARGET, pod ktorou funguje aj Detské centrum Legovňa hovorí o ...

Čítať článok

Ako sa zmenila výučba jazykov odkedy sme sa ju učili my

Keď som sa učil po anglicky ja, tak okrem samotnej hodiny a mojej učiteľky som ...

Čítať článok