Ako prečítať znak @ v rôznych jazykoch?

zavináč

Znak @, neodmysliteľná súčasť každej emailovej adresy, má v každom jazyku inú interpretáciu a číta sa ako nejaké slovo. Trochu nudné ´AT´ v angličtine sme oživili nielen my Slováci (zavináč je ryba v kyslom náleve), ale aj mnoho iných jazykov. Viaceré jazyky v tomto symbole tiež vidia zvieratá, ako napríklad Nemci, ktorí používajú ´Klammeraffe´ alebo ešte viac ´Affenschwanz´, čo znamená opičí chvost, Arménci šteniatko, Taiwanci malá myš a Grékom tento znak pripomína malú kačku.

Nielen zvieratami sa inšpirovali rôzne jazyky, za všetky jeden príklad: Bosnianci zavináč volajú šialené Áčko. A dokonca aj morzeovka má svoj znak označujúci zavináč, vyzerá takto: (·–·-·)

Pôvodne sa tento znak používal v účtovníctve v anglicky hovoriacich krajinách, ako napríklad 20 položiek po 5 libier sa v písomnej forme uvádzalo 20 items @ 5 GBP. Portugalci a Španieli pri zavináči ako jedni z mála vychádzajú z histórie, keď ich slovo arroba značí jednotku váhy. Práve v minulosti sa tento znak používal pri množstvách presne tak ako v britskom účtovníctve.

V súčasnosti sa tento znak používa najmä v emailových adresách, ale tiež v programovacích jazykoch a v niektorých aplikáciách a na sociálnych sieťach pred menom osoby, ktorú chceme označiť.

Takže ako čítať zavináč v tom vašom jazyku?

angličtinaat

nemčinaKlammeraffe (opica pavúčiak), Affenschwanz (opičí chvost)

španielčinaarroba (merná jednotka)

ruština – собачка (psík)

chorvátčina – vitičnik (zvlnenie)

poľština – malpa (opica)

taliančina – chiociolla (slimák)

francúzštinaarobase

švédčina – snabel – a 

maďarčinakukac (červík)

esperanto – heliko (slimák)

V prípade, že neviete znak @ vysloviť v jazyku, v ktorom práve potrebujete, mám pre vás jeden trik – dá sa mu vyhnúť. Pri diktovaní emailovej adresy môžete v akomkoľvek jazyku povedať, že meno emailu je napríklad brano a je na doméne gmail.com. :)

Braňo Švec

Napísal/a: Braňo Švec

Vyštudoval angličtinu a históriu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pôsobil ako učiteľ na základnej, strednej a vysokej škole, neskôr pôsobil ako lektor Business English v spoločnostiach ako MotorCar, Tatrabanka, Alpine Slovakia a iných. V súčasnosti je riaditeľom jazykovej školy Target. Vo voľnom čase cestuje a hrá hokej :)

Newsletter

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa do newsletteru a dostávajte podobné články na e-mail.
Taktiež vás budeme informovať o nových kurzoch a výhodných ponukách jazykových kurzov.

Posledné príspevky na blogu

Mistakes in learning languages are OK.

Chyby sú OK. Úplne OK.

Bez chýb by sme neboli tam, kde sme. Chyby sú v poriadku a pri výučbe ...

Čítať článok
školy a škôlky v čase karantény

Bonusy pre deti a rodičov z prerušených kurzov

Kvôli preventívnym opatreniam sme 15. marca boli rovnako ako tisícky iných firiem štátom nútení zavrieť ...

Čítať článok
zavináč

Ako prečítať znak @ v rôznych jazykoch?

Znak @, neodmysliteľná súčasť každej emailovej adresy, má v každom jazyku inú interpretáciu a číta ...

Čítať článok