Chyby sú OK. Úplne OK.

Mistakes in learning languages are OK.

Bez chýb by sme neboli tam, kde sme. Chyby sú v poriadku a pri výučbe cudzích jazykov z nich máme zbytočný rešpekt a bojíme sa ich. Chyby sú však také užitočné, že dokonca majú aj svoje múzeum.

Tak ako v reálnom živote, aj v učení sa cudzích jazykov majú chyby svoje miesto a posúvajú nás vpred. Netreba sa ich báť, pri učení sú nevyhnutné a my učitelia rátame s tým, že chyby robiť budete – inak by ste predsa u nás v kurze alebo na našom webe neboli. :)

Coca Cola v roku 1980 uviedla na trh novú vylepšenú receptúru (New Coke), ktorá – ako sa veľmi skoro ukázalo – nebola až taká vynikajúca, lebo už o rok sa tento nápoj vyrábal opäť podľa starej receptúry. Ani ich najväčší konkurent Pepsi sa nedal zahanbiť – a v roku 1992 poslal na trh veľkú novinku – bezfarebnú kolu. Ani vy si na ňu nepamätáte? Áno, aj tento pokus skončil úplným fiaskom.

Podobné zlyhania sa nevyhli ani firmám ako Google (pamätáte si na Google Buzz, ktorý mal byť novým Facebookom alebo okuliarom so zabudovaným počítačom Google Glass?), Apple so svojim produktom Apple Maps, ktoré ukazovali mnohé objekty na mape na úplne nesprávnych miestach, Nokia a jej operačný systém Symbian, ktorý prestala podporovať v roku 2010 a tak by sme mohli pokračovať ešte dlho.

Ak môže chybovať Bill Gates, môžete chybovať aj vy. Dobrou správou navyše je, že chyby sú naši priatelia – učia nás. Pomocou chýb sa učíme zlepšovať. Jasné, že radšej sa učíme z chýb iných, najviac sa však poučíme na chybe vlastnej. Najmä v učení sa jazykov sú chyby úplne v poriadku. Niektoré z nich dokonca nezabránia úspešnej komunikácii – to znamená, že aj keď ich vyslovíme, partner nás porozumie. A potom sú tu tie, ktoré zabraňujú komunikácii. Oba typy chýb chceme postupne z našej komunikácie odstrániť, ale netreba ich preceňovať. Chybou je skôr to, že študenti (aj učitelia) sa na chyby zameriavajú a dokonca ich počítajú. Mal si v diktáte 4 chyby? Ok, ale ďalších 120 slovíčok si napísal správne. Zameriavajme sa na pozitíva, na to, čo sme urobili dobre – a naša motivácia a výsledky sa zlepšia. :)

A kde teda nájdeme to spomínané Múzeum chýb? Kliknite a dozviete sa. A možno, že si na jednu z ich výstav aj urobíte výlet.

 

Braňo Švec

Napísal/a: Braňo Švec

Vyštudoval angličtinu a históriu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pôsobil ako učiteľ na základnej, strednej a vysokej škole, neskôr pôsobil ako lektor Business English v spoločnostiach ako MotorCar, Tatrabanka, Alpine Slovakia a iných. V súčasnosti je riaditeľom jazykovej školy Target. Vo voľnom čase cestuje a hrá hokej :)

Newsletter

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa do newsletteru a dostávajte podobné články na e-mail.
Taktiež vás budeme informovať o nových kurzoch a výhodných ponukách jazykových kurzov.

Posledné príspevky na blogu

prehladnerusko

Krúžková činnosť počas pandémie (pravidlá)

Krúžková činnosť počas školského roka 2020/2021 v krúžkoch organizovaných v TARGET škole a LEGÁREŇ Keďže ...

Čítať článok
Mistakes in learning languages are OK.

Chyby sú OK. Úplne OK.

Bez chýb by sme neboli tam, kde sme. Chyby sú v poriadku a pri výučbe ...

Čítať článok
školy a škôlky v čase karantény

Bonusy pre deti a rodičov z prerušených kurzov

Kvôli preventívnym opatreniam sme 15. marca boli rovnako ako tisícky iných firiem štátom nútení zavrieť ...

Čítať článok