Chyby sú OK. Úplne OK.

5. marca 2021

Bez chýb by sme neboli tam, kde sme. Chyby sú v poriadku a pri výučbe cudzích jazykov z nich máme zbytočný rešpekt a bojíme sa ich. Chyby sú však také užitočné, že dokonca majú aj svoje múzeum.

Tak ako v reálnom živote, aj v učení sa cudzích jazykov majú chyby svoje miesto a posúvajú nás vpred. Netreba sa ich báť, pri učení sú nevyhnutné a my učitelia rátame s tým, že chyby robiť budete – inak by ste predsa u nás v kurze alebo na našom webe neboli. 🙂

Najväčšie fiasko v histórii

Coca Cola v roku 1980 uviedla na trh novú vylepšenú receptúru (New Coke), ktorá – ako sa veľmi skoro ukázalo – nebola až taká vynikajúca, lebo už o rok sa tento nápoj vyrábal opäť podľa starej receptúry. Ani ich najväčší konkurent Pepsi sa nedal zahanbiť – a v roku 1992 poslal na trh veľkú novinku – bezfarebnú kolu. Ani vy si na ňu nepamätáte? Áno, aj tento pokus skončil úplným fiaskom.

Podobné zlyhania sa nevyhli ani firmám ako Google (pamätáte si na Google Buzz, ktorý mal byť novým Facebookom alebo okuliarom so zabudovaným počítačom Google Glass?), Apple so svojim produktom Apple Maps, ktoré ukazovali mnohé objekty na mape na úplne nesprávnych miestach, Nokia a jej operačný systém Symbian, ktorý prestala podporovať v roku 2010 a tak by sme mohli pokračovať ešte dlho.

Múzeum chýb

Ak môže chybovať Bill Gates, môžete chybovať aj vy. Dobrou správou navyše je, že chyby sú naši priatelia – učia nás. Pomocou chýb sa učíme zlepšovať. Jasné, že radšej sa učíme z chýb iných, najviac sa však poučíme na chybe vlastnej. Najmä v učení sa jazykov sú chyby úplne v poriadku. Niektoré z nich dokonca nezabránia úspešnej komunikácii – to znamená, že aj keď ich vyslovíme, partner nás porozumie. A potom sú tu tie, ktoré zabraňujú komunikácii. Oba typy chýb chceme postupne z našej komunikácie odstrániť, ale netreba ich preceňovať. Chybou je skôr to, že študenti (aj učitelia) sa na chyby zameriavajú a dokonca ich počítajú. Mal si v diktáte 4 chyby? Ok, ale ďalších 120 slovíčok si napísal správne. Zameriavajme sa na pozitíva, na to, čo sme urobili dobre – a naša motivácia a výsledky sa zlepšia. 🙂

A kde teda nájdeme to spomínané Múzeum chýbKliknite a dozviete sa. A možno, že si na jednu z ich výstav aj urobíte výlet.

P.S.: Ak chceš zadarmo veľa dobrých tipov ako sa zlepšiť v cudzích jazykoch aj doma a bez jazykovky, tak sa hoď do skupiny Cudzie jazyky nás bavia