Powered by Smartsupp

Napísali o nás: Začať sa učiť nie je nikdy neskoro

4. januára 2022

Ivana Navrátilová sa dlhodobo venuje výučbe angličtiny v Kežmarku. Začať sa učiť niečo nové podľa nej nie je nikdy neskoro.

Po absolvovaní Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku nastúpila Ivana Navrátilová na Fakultu humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, na jednoodborové štúdium anglického jazyka a literatúry v zameraní učiteľstvo a prekladateľstvo. Po ukončení štúdia pracovala ako učiteľka anglického jazyka na gymnáziu v Kežmarku.

Po desiatich rokoch práce v školstve sa rozhodla zmeniť prácu a nastúpila do americkej neziskovej organizácie Heifer International ako manažérka pre komunikáciu a fundraising. „Vďaka tejto práci som mala možnosť navštíviť aj USA a vidieť ako funguje pomoc ľuďom v núdzi na celosvetovej úrovni. Tejto krásnej práce som sa nakoniec vzdala pre ešte krajšie poslanie, a to rodičovstvo. Počas rodičovskej dovolenky som však dlho bez práce s angličtinou nedokázala vydržať a rozhodla som sa skúsiť vziať osud do vlastných rúk. Otvorila som si v Kežmarku vlastnú jazykovú školu, ktorú vediem už deväť rokov,“ spomína na začiatky Ivana Navrátilová a zároveň to považuje za jej najkrajšie pracovné obdobie.

Prvé vety v cudzom jazyku už od materskej školy

Kežmarčanom chuť do učenia sa jazykov rozhodne nechýba, bez ohľadu na vek a prácu akú robia. „Naši najmenší študenti sa učia angličtinu už v škôlkach a do kurzov pre dospelých sa zase hlásia aj ľudia, ktorí si už užívajú dôchodok. Je to naozaj pestré. Teší ma, že riaditelia viacerých materských a základných škôl v našom meste si uvedomujú dôležitosť cudzích jazykov, sú otvorení spolupráci a umožňujú deťom navštevovať kurzy angličtiny priamo v školských zariadeniach, bez toho aby sa detičky museli presúvať do jazykovej školy,“ povedala Navrátilová a priznáva: „Je nádherné vidieť ako skvele sú dnešné deti a mládež jazykovo zdatné, nemajú strach rozprávať, nemajú problém si pozrieť rozprávky alebo filmy v origináli. Môžem povedať že postupne sa takéto zapálenie pre jazyky dostáva medzi ľudí každého veku.“

Veľa Kežmarčanov aktívne využíva angličtinu alebo nemčinu v práci, v dnešnej dobe, je už aktívna znalosť cudzieho jazyka nevyhnutnosťou. Stačí keď sa pozrieme na výrobné firmy, ktoré sa v okolí nášho mesta nachádzajú. Mnoho z nich je nadnárodných a firemným komunikačným jazykom je buď angličtina alebo nemčina. Väčšina týchto firiem zabezpečuje jazykové vzdelávanie zamestnancov priamo v práci, a študentov preto v našom meste nie je málo. „Univerzálna rada ako začať s učením nového cudzieho jazyka asi neexistuje, ale v prvom rade sa netreba báť, musíte v sebe prelomiť neistotu v to, či to zvládnete a povedať si čo vlastne očakávate. Ak sa už do toho pustíte, je potrebné obrniť sa trpezlivosťou, jazyk sa zo dňa na deň nenaučíte. Vyberte si kvalitného partnera na výučbu, zázračné metódy typu naučíme vás jazyk za dva týždne naozaj nefungujú. Pracujte na sebe, snažte sa nasávať jazyk každým pórom svojej duše, zaujímajte sa aj o kultúru krajiny ktorej jazyk sa učíte,“ hovorí Navrátilová.

Spolupráca na kandidatúre Európskeho mesta športu

Popri výučbe angličtiny sa Ivana Navrátilová venuje aj prekladom a vďaka tomu mala možnosť spolupracovať s mestom Kežmarok pri príprave anglickej verzie kandidatúry mesta Kežmarok na titul Európske mestečko športu 2022, ktorú nakoniec aj naše mesto úspešne obhájilo. „Musím povedať že spočiatku ma premáhal taký zvláštny pocit neistoty či takúto výzvu naše mesto zvládne a obstojí v konkurencii ostatných kandidátov. Čím dlhšie som na tom pracovala, tým menej som o tom pochybovala, keďže na tomto projekte pracoval skvelý tím ľudí, na vysokej profesionálnej úrovni. Výsledok tejto niekoľkomesačnej práce bol naozaj skvelý, či už grafická podoba brožúry, alebo samotná obhajoba pred komisármi ACES. Som naozaj rada, že som mala možnosť byť pri tom,“ spomína na spoluprácu s úsekom komunikácie a propagácie Ivana.

Autor: Ondrej Miškovič/Noviny Kežmarok (2022)