Powered by Smartsupp

15 tipov ako uľahčiť dieťaťu (aj rodičom) prvý deň v škôlke

12. augusta 2022

Prvý deň v škôlke so sebou prináša istú dávku stresu nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Ako zvládnuť túto – možno doteraz najväčšiu – skúšku, sme sa rozhodli poradiť všetkým tým, čo si poradiť dajú. 🙂

program pre škôlky

Dôležitý je nielen prvý deň, ale celkové navyknutie si na prostredie, denný režim, kolektív detí, pani učiteľky ako nové autority okrem rodičov atď. Jednoducho všetci rodičia chcú, aby sa deti v škôlke cítili príjemne a tešili sa na každodenný pobyt v nej.

1. Zoznámte dieťa s prostredím škôlky ešte pred prvým dňom. Ukážte dieťaťu budovu škôlky, ihrisko, ak je to možné aj pani učiteľku alebo triedu, aby to v prvý deň nebolo preňho absolútne cudzie prostredie.

2. Denný režim. Začnite dodržiavať denný režim pár týždňov pred prvým septembrovým týždňom,resp. pred prvým nástupom do škôlky. Dôležité je najmä ranné vstávanie v rovnakom čase, popoludňajší spánok alebo čas stravy.

3. Hra na škôlku. Výborný spôsob ako dieťaťu pribížiť pobyt v škôlke. Do tejto aktivity viete zapojiť aj súrodencov, susedov alebo akékoľvek iné deti po ruke. Vymieňajte si s deťmi roly – veď kto by nechcel byť pani učiteľkou? 🙂

4. Zvládnite základy ešte pred škôlkou. Čím menej stresových situácií pre dieťa, tým lepšie. Samostatné obliekanie, umytie rúk, jedenie atď. – aspoň niektoré z táchto činností určite zvládnete aj pred nástupom do škôlky.

5. Ukazujte, že na škôlku sa treba tešiť. Pred dieťaťom o škôlke pozitívne hovorte svojim známym, opakujte, aké rôzne nové hračky tam budú, ktorí kamaráti tam tiež budú chodiť, aké ihrisko tam majú a pod. Dieťa by malo cítiť, že škôlka je dobrá vec.

6. Spokojný rodič. Rovná sa spokojné dieťa. Je jasné, že sa budete snažiť nedať najavo svoju nervozitu. To je síce fajn, ale občas nervozitu dieťa vycíti, aj keď ju nedáte najavo. Preto sa snažte byť ráno v pohode – tak, aby ste nedobiehali na poslednú chvíľu a aby ste odchod do škôlky zvládli bez nervov. To platí aj pre nasledujúce dni.

7. Lúčenie. Možno aj najdôležitejšia vec v prvý deň. Skráťte čas pri príchode do škôlky na minimum. Nelúčte sa dlhšie ako je nutné a najmä – mamky, neplačte. 🙂 Ani sa nepokúšajte nazerať cez okno alebo počúvať na chodbe. Nemá to význam, len to môže vašim emóciám uškodiť. Na druhej strany, ani tajný útek rodiča zo škôlky nie je dobrý nápad. Jednoducho – rýchlo sa rozlúčiť a odísť.

8. Pozor na negatívne prejavy. Nikdy nestrašte deti alebo sa im nevyhrážajte škôlkou – ako napríklad „za trest zostaneš v škôlke dlhšie“, „toto poviem pani učiteľke“ alebo „v škôlke by ťa za to vyhrešili“. Na druhej strane si myslím, že nie je dobré ani opačný prístup – sľubovať odmeny za škôlku.

9. Počúvajte a zaujímajte sa. Pýtajte sa na deň v škôlke a neuspokojte sa s odpoveďou „Dobre.“ na otázku „Ako si sa dnes mal?“ Dieťa tak bude vedieť, že je pre vás dôležité aj vtedy, keď pri ňom nie ste.

10. Adaptácia. Ak je to možné, určite pomôže postupné predlžovanie pobytu v škôlke – od jednej, dvoch hodiniek až po celý deň. Samozrejme toto nie je možné často dodržať, keďže rodičia často nemajú také flexibilné časové možnosti.

Má teda zmysel zamyslieť sa nad tým ešte ďaleko pred prvým dňom škôlky, aby tento deň bol podľa možnosti príjemný pre rodiča, škôlku aj pani učtieľky. Áno, prvých pár ranných príchodov do škôlky býva stresujúcou záležitosťou, ale vďaka jednoduchej príprave a nastaveniu rodičov sa to dá zvládnuť oveľa ľahšie.