3 najväčšie mýty o učení sa jazykov (veria im aj učitelia)

4. februára 2021

Jazyky sa učíme veľa a výsledkov máme málo.  Dôvod, prečo sme pri učení sa cudzieho jazyka často neúspešní, je  zle nastavená myseľ. Jednoducho uveríme mýtom a tým si zracionalizujeme fakt, že nebudeme úspešní. “Sme už príliš starí, nemáme na to bunky, je to ťažké, robím chyby, v škole som sa učil dlhé roky a nič” – a mohli by sme pokračovať.

Keďže sa skúsenosti našich študentov, ktorým pomáhame s jazykmi, opakujú, spísal som podľa mňa najväčšie mýty o učení sa cudzích jazykov. Ak si ich uvedomíme, môžeme zmeniť naše myslenie – a to je prvý krok k úspešnému zvládnutiu cudzieho jazyka.

MÝTUS I.  Na jazyky potrebujem talent

Ak by si chcel študovať morfológiu a syntax jazyka, alebo fonetiku, tak talent ti môže dopomôcť. Ak chceš v jazyku komunikovať, rozhodne talent nepotrebuješ. Tak ako si sa naučil svoj materinský jazyk, tak zvládneš aj cudzí.

A nie je to len názor, ale vedecky podložený fakt. Chyba je len v nás ľuďoch – sami sme si vsugerovali, že nám jazyky nejdú a že napriek snahe sme sa cudzí jazyk nenaučili. Ale ruku na srdce, učili ste sa naozaj v cudzom jazyku ROZPRÁVAŤ? Učili ste sa systematicky, dosť dlho a s motiváciou? Možno ste to ešte nikdy neskúsili a teda vlastne nemôžete vedieť, či máte talent. A ja vám vravím – máte. Všetci ho máme, sme ľudia a ľudský mozog je na jazyk naprogramovaný. Ak niekto naozaj chce a vie ako, talent na to rozhodne nepotrebuje.

MÝTUS II.  Si príliš starý na učenie sa jazykov

Tento mýtus vieme vyvrátiť najjednoduchšie. Naši najlepší študenti sú práve tí skôr narodení. Prečo? Lebo majú najlepšiu motiváciu – vnútornú. Chcú sa dohovoriť so svojimi rodinnými príslušníkmi ako sú nevesta, zať alebo vnučky či vnuci. Uznáte, že asi niet lepšej motivácie, či? Starší ľudia nemajú žiaden problém naučiť sa, ak chcú – a viem to aj vďaka našim klientom.

Práve naopak – mozog dospelého človeka má práveže výhody oproti dieťaťu. Každý z nás sme sa naučili náš rodný jazyk tak, že sme ním boli obklopení cca. 5 rokov a počas toho obdobia sa od nás nevyžadovali žiadne výkony. A to hovorím len o rozprávaní. Na písanie a čítanie sme potrebovali ďalšie roky. Prvých 5 rokv sme teda len počúvali, opakovali, vytvárali reč, zlepšovali výslovnosť, až sa z nás v detskom veku stali profíci. A ja vám garantujem, že keby ste to urobili teraz – obklopili sa jazykom a výlučne rodenými hovoriacimi (ako boli aj naši rodičia a okolie v prvých rokoch života) – že by vám naučiť sa akýkoľvek jazyk trvalo násobne kratšie.

Deti majú iba dve výhody pri učení sa cudzích jazykov. Získavajú prirodzený prízvuk v reči ľahšie a netrpia sebaobraňujúcou úzkosťou z učenia sa. Je fakt, že dospelí majú viac výhod, lebo už si uvedomujeme aspekty jazyka a náš mozog má väčšiu kapacitu.

MÝTUS III.  Musíš chodiť do jazykovej školy, aby si sa naučil jazyk

Toto platilo v roku 1985. Ak si chcel byť v kontakte s jazykom, tak si mal veľmi úzku škálu možností – tvoja učiteľka a kazeta, ktorú doniesla so sebou na hodine – a možno mala ešte technickú vychytávku – meotar. Okrem toho si sa s jazykom nemal inú šancu stretnúť. Dnes si len dva kliky od akejkoľvek nahrávky, videa, podcastu, článku, novín, časopisu, aplikácie, filmu, seriálu v akomkoľvek jazyku. Jazykom sa tak môžeš obklopiť a byť s ním v podstate od rána do večera.

Preto dnes nie je nutné ani vycestovať do zahraničia na jazykový pobyt, ako bolo v móde v 90-tych rokoch. Všetko máte vo svojom mobile alebo počítači. Stačí pár klikov.

Ak sa chceš naučiť jazyk, potrebuješ zmeniť myslenie a odbúrať v sebe tieto mýty. Naozaj nepotrebuješ talent, nízky vek ani jazykovú školu, ale niečo úplne iné. Čo je to?

  1. Potrebuješ systém
  2. Potrebuješ, aby ťa učenie bavilo.
  3. Potrebuješ rozprávať
  4. Potrebuješ byť efektívny

So všetkým ti pomôžeme, poradíme a naučíme ťa ako sa jednoducho a zábavne učiť jazyky. Nie tým, že k nám budeš chodiť na kurz. Tak, aby si si dokázal nájsť systém, ktorý je vhodný pre teba, aby si si z učenia urobil zábavu, aby si si zlepšoval svoje jazykové zručnosti (najmä rozprávanie) a aby tvoja motivácia nevyprchala po prvom týždni.

Využívame koučingové princípy, naučíme ako sa učiť, poradíme – jednoducho pomáhame ľuďom s jazykmi. 🙂

P.S.: Ak chceš zadarmo veľa dobrých tipov ako sa zlepšiť v cudzích jazykoch aj doma a bez jazykovky, tak sa hoď do skupiny Cudzie jazyky nás bavia.