5 skvelých tipov pre dobrých rodičov

4. februára 2021

Mať deti je ako poslať sám sebe list z tej najkrajšej budúcnosti, akú si viete predstaviť.

Krásny citát, ktorý znie až romanticky, ale vychovávať deti nie je vždy práve romantika. 🙂 Žiadna škola nás totiž nenaučí ako ich vychovávať, žiadna nás nepripraví na rodičovstvo. Existujú síce kamarátky, babky a aj modrý koník – ale vieme, že informácie, ku ktorým sa cez tieto kanály dostaneme, sú aktuálne a správne?

Svet sa rýchlo mení, vedecké poznatky sú čoraz hlbšie, ale zároveň je čoraz ťažšie sa vo svete preplnenom informáciami orientovať. Preto na začiatok ponúkam niekoľko rád a tipov, ktoré vlastne ani nie sú rady ani tipy. Veď čítajte sami:

1. Množstvo aktívneho času s deťmi

Neexistuje nič také ako univerzálna rada pre rodičov. Poznaj svoje dieťa, teda stráv s ním mnoho AKTÍVNEHO času. A keď budete hocikde čítať rady pre rodičov, vezmi si z toho to, čo je pre vaše dieťa vhodné.

2. Fakty majú prednosť

V súčasnosti už s určitosťou máme pomerne dosť poznatkov o tom, ako funguje ľudský mozog v ranom detstve. Preto skôr ako rady a názory daj na fakty. Neverte všetkému, čo prečítate. Ak je aj názor myslený akokoľvek dobre, nemusí fungovať na vašom dieťati to, čo funguje inej mamičke. Ak však budeš veriť vedeckému faktu, bude fungovať aj na vašich deťoch.

3. Chváliť snahu, nie výkon

Nechváľ deti za to, že niečo zvládli. Vďaka tomu budú menej ochotne pracovať na náročnejších úlohách. Radšej chváľte ich úsilie. Chváliť snahu je perfektnou formou motivovania detí, čo vedia najmä v dánskej výchove. Ak si chcete prečítať viac o výchove detí v Dánsku, odporúčam túto knihu.

4. Investuj do detí

To, čo robíš s dieťaťom počas predškolského veku, hlboko ovplyvňuje jeho správanie a úspech v dospelosti. Deti, ktoré rodičia rozvíjali už od útleho veku najrôznejšími spôsobmi majú štatisticky viac peňazí, lepšie platené zamestnanie a páchajú menej trestných činov. Vedci dokonca vypočítali návratnosť týchto “investícií” – odhadujú, že za každé investované 1 € do ranného detstva sa v dospelosti vráti až 16 €.

5. Nájdi si, čo ti je blízke

Zapoj do výchovy a venovaniu sa dieťaťu sedliacky rozum. Čo je naozaj lepšie strávený čas – sledovanie televízie alebo skladanie stavebnice? Zabíjanie času na telefóne alebo zábavné učenie sa? Vy viete. Posúvaj deti smerom k tým aktivitám, ktoré sa vám zdajú ako prínosné – pre niekoho to môže byť napríklad šach, pre niekoho šport, pre niekoho finančná gramotnosť, cudzie jazyky, umenie, čítanie, kritické myslenie, IT zručnosti, poznávanie sveta alebo okolia, cestovanie – vyber si to, čo je aj vám blízke a tomu sa venuj spoločne s deťmi.

Je na tebe ako budeš vychovávať svoje deti. V tomto článku som ti chcel len povedať možno to, čo už vieš, ale je dobré vidieť to čierne na bielom. Možno ťa to prinúti zamyslieť sa a možno niečo z toho aplikuješ so svojho života a života tvojich detí.