Powered by Smartsupp

Naši hokejisti majú čoraz lepšiu angličtinu (rozhovor pre časopis Poprad Hockey)

19. decembra 2022

Braňo Švec, riaditeľ Jazykovej školy TARGET, pod ktorou funguje aj Detské centrum Zážitkovňa hovorí o spolupráci s HK Poprad a o motivácii učiť sa a pracovať na sebe v archívnom rozhovore pre časopis Poprad Hockey.

Je pre hokejistov dôležité ovládať cudzie jazyky?

Poviem dva príklady. Jeden pozitívny a jeden negatívny. Hokejovým fanúšikom je možno známe meno Andrei Mironov. Draftovaný hráč, ktorý už v mladom veku prerazil v KHL a predpovedali mu žiarivú budúcnosť v NHL. Prišiel do kempu Colorada Avalanche a tam zistili, že ani po dvoch rokoch od draftu sa nenaučil vôbec nič po anglicky. Mal na to dva roky a vôbec sa na to nepripravil? Bolo jasné, že tým pádom sa nepripravil na NHL ani po iných stránkach. A naozaj, už o pár mesiacov bol naspäť v Rusku. Futbalový brankár Martin Dúbravka senzačne prestúpil zo Sparty Praha do anglickej Premier League – a hneď po prvom zápase v rozhovore pre domácu TV zahviezdil a prekvapil svojou jazykovou vybavenosťou a komunikáciou. Určite mu to výrazne pomohlo v ďalšej kariére. 

Navštevovali kurzy v TARGET škole aj nejakí športovci?

Samozrejme, športovci sú aktívni ľudia, ktorí sa o seba starajú nielen po fyzickej stránke. Medzi našich študentov patria alebo patrili aj športovci ako olympionik Martin Bendík, kickboxer Pavol Garaj, ale napríklad aj súčasní hráči popradského Áčka Samo Mlynarovič alebo Dominik Kramár. Výbornú angličtinu mal už ako 16-ročný Flip Mešár, do jazykovky prišiel ako študent, ktorý už vtedy nemal problém povedať plynule to, čo chcel. Veľa mladších študentov sa už v súčasnosti venuje športu, a práve preto, že chcú uspieť v športe sa učia aj cudzie jazyky. 


Ako sú na tom Slováci s jazykmi?

Vždy to môže byť lepšie. Nielen s jazykmi, ale so vzdelávaním všeobecne. Ľudia po skončení školy často podceňujú fakt, že učiť sa majú po celý život. Jazyky sú dnes už štandardom pre mnohé profesie, ale učiť sa a pracovať na sebe je možné v mnohých smeroch. Mám na mysli technické zručnosti, ktoré v rámci krúžkov približujeme už deťom, ale aj veci ako finančná gramotnosť, komunikácia, práca so softvérom, alebo hoci aj písanie na klávesnici.

Odlišuje sa dnešná výučba jazyka oproti výučbe povedzme spred 20 rokov?

Áno, výrazne. Keď som sa učil po anglicky ja, tak okrem samotnej hodiny a mojej učiteľky som sa k angličtine inak nemal ako dostať. Dnes ste vzdialení len dva kliky na telefóne od akejkoľvek nahrávky, videa alebo článku, ktorý vás zaujíma a je v cudzom jazyku, ktorý sa chcete naučiť. To je obrovská výhoda. Preto my v škole nielen učíme jazyk, ale učíme a motivujeme študentov, aby sa v ňom zlepšovali aj mimo hodín. Jazyky sa dnes teda učia ľahšie ako v minulosti. Existuje veľa možností, ktoré vám ukážeme – a vy si môžete vybrať čo vám vyhovuje. 


Dnes je trendom učiť deti jazyky už do útleho veku. Je to v poriadku?

Prirovnal by som to ku korčuľovaniu. Začať sa odporúča, keď dieťa si je už isté chôdzou a behom – pre korčuľovanie je to vek možno 4-5 rokov. Netreba sa ponáhľať. Takisto v jazyku – ak dieťa má osvojenú slovenčinu, ovláda gramatické štruktúry, vtedy je priestor začať s angličtinou. Učíme ich cez hry a pohyb a dieťa si získa k jazyku pozitívny vzťah. Začať je vhodné od 3-4 rokov.


Ako funguje spolupráca TARGET školy s HK Poprad?

Okrem toho, že učíme hráčov HK Poprad po anglicky priamo na zimnom štadióne, zabezpečujeme preklady alebo hlásenia v angličtine pri medzinárodných zápasoch a komunikáciu so zahraničnými tímami, na oplátku hráči HK Poprad navštevujú naše detské tábory. Tiež spolu s klubom pripravujeme súťaže a rôzne aktivity pre fanúšikov na ligových zápasoch. Mladým hokejistom v klube ponúkame unikátne jazykové štipendium. To znamená – individuálne jazykové tréningy v čase a obsahovo tak, ako to vyhovuje im po dohode s rodičmi hráča. Vždy dvaja chalani v sezóne tak majú možnosť rozprávať po anglicky s profesionálnym lektorom. Pravidelne a počas celého školského roka. Tešíme sa z tejto spolupráce. 


P.S.: Ak chceš zadarmo veľa dobrých tipov ako sa zlepšiť v cudzích jazykoch aj doma a bez jazykovky, tak sa hoď do skupiny Cudzie jazyky nás bavia.