Jazyky vznikajú, menia sa a zanikajú prirodzene. Existuje však niekľko výnimiek, keď ide o umelo vytvorené jazyky s rôznym cieľom – zväčša umožniť rýchlejšie a jednduchšie dorozumievanie. Najznámenším pokusom je esperanto, ktoré má svojich priaznivcov dodnes.
Druhou skupinou umelých jazykov sú fiktívne jazyky vytvorené umelo za účelom ich použitia v umeleckom diele. Star Trek, Avatar aleb Hviezdne vojny sú asi najlepším príkladom.
1. Umelé jazyky (konštruované jazyky)
Tieto jazyky boli vytvorené ľuďmi s konkrétnym cieľom, či už na uľahčenie komunikácie, ako experiment, alebo z iných dôvodov.
- Esperanto – Najznámejší umelý jazyk, vytvorený v roku 1887 Ludwikom Zamenhofom, s cieľom byť medzinárodným dorozumievacím jazykom. Má jednoduchú gramatiku a slovnú zásobu odvodenú z európskych jazykov.
- Ido – Odvodený od esperanta, no upravený s cieľom väčšej pravidelnosti a jednoduchosti. Nevžil sa tak ako esperanto.
- Medzislovančina – zaujímavý pokus o vytvorenie jazyka, ktorému by mali rozumieť všetci ľudia hovoriaci jedným zo slovanských jazykov – ruština, ukrajinčina, poľština, slovenčina, čeština, srbochorvátčina a ďalších. Tento jazyk má za úlohu umožniť vzájomné dorozumenie sa medzi slovanskými národmi (veľakrát sa totiž stáva, že Slovák nerozumie Poliakovi, či Chorvát Rusovi). Medzislovanský jazyk je syntézou pôvodnej staroslovienčiny a súčasných slovanských jazykov. Gramatická štruktúra je založená na staroslovienskom základe, ale slovná zásoba vychádza zo všetkých existujúcich slovanských jazykov. Slová sú vyberané tak, aby im porozumelo čo najviac príslušníkov jednotlivých národov.
- Interlingua – Jazyk založený na slovách a gramatike, ktoré sú spoločné pre viaceré európske jazyky, takže je pomerne zrozumiteľný aj bez učenia.
- Volapük – Jeden z prvých pokusov o medzinárodný jazyk (1879), no kvôli komplikovanej gramatike nebol úspešný.
- Toki Pona – Minimalistický jazyk s asi 120 slovami, vytvorený na vyjadrovanie jednoduchých myšlienok a filozofiu minimalizmu.
- Lojban – Logicky štruktúrovaný jazyk bez nejednoznačností, určený aj na experimenty v oblasti umelých inteligencií.
- Solresol – Jazyk založený na tónoch hudobnej stupnice (do, re, mi…), mohol sa komunikovať hudbou alebo gestami.
2. Fiktívne jazyky (z filmov, kníh a hier)
Tieto jazyky vytvorili autori na umelecké účely, často ako súčasť fantasy a sci-fi svetov, vo filmoch či v knihách. Prekvapujúco – existujú ľudia, ktorí tieto jazyky ovládajú a používajú na komunikáciu vo svojej komunite. 🙂
Simlish (The Sims) – Nezmyselný jazyk v hre The Sims, vytvorený tak, aby nepôsobil rušivo, ale zároveň evokoval reálnu reč.
Klingončina (Star Trek) – Jazyk bojovej rasy Klingonov, vytvorený lingvistom Markom Okrandom. Má tvrdú výslovnosť a nezvyčajnú syntax.
Sindarčina & Quenya (Pán prsteňov) – Elfské jazyky J.R.R. Tolkiena, inšpirované fínčinou a walesčinou. Majú rozsiahlu gramatiku a vlastné písmo (tengwar).
Dothračtina (Hra o tróny) – Jazyk kočovníkov Dothrakov, vytvorený lingvistom Davidom J. Petersonom pre televíznu adaptáciu. Má bohatú slovnú zásobu súvisiacu s koňmi a bojom.
Valyrijčina (Hra o tróny) – Jazyk vychádzajúci zo starej Valýrie, pripomínajúci latinčinu. Má viacero dialektov.
Huttština (Star Wars) – Jazyk gangsterskej rasy Huttov, napríklad Jabbu Hutta. Inšpirovaný juhoamerickými jazykmi.
Na’vijčina (Avatar) – Jazyk mimozemského kmeňa Na’vi, vytvorený lingvistom Paulom Frommerom, má zaujímavú gramatiku a melódiu.
Parseltina (Harry Potter) – Jazyk hadov a hadích čarodejníkov. V knihách je len opísaný, ale vo filmoch dostal konkrétnu zvukovú podobu.
Miniončina (Ja, zloduch) – Kombinácia viacerých jazykov (francúzštiny, španielčiny, taliančiny a angličtiny) s vymyslenými slovami, aby pôsobila zábavne.
Svet jazykov je krásny a svoj vlastný jazyk si môžeš pokojne vymyslieť aj ty. Možno sa uchytí a stane sa z neho lingua franca – nadregionálny dorozumievací jazyk, ktorého úlohu v spčasnosti plní vo svete angličtina. 🙂