Ako sa môžu deti učiť angličtinu doma?

16. februára 2021

Dnes ti chcem poradiť a motivovať ťa, aby si svojim deťom angličtinu vkladal do ich sveta čo najčastejšie aj mimo pravidelných hodín angličtiny. Niektoré z nasledujúcich tipov môžu využiť nielen rodičia detí, ktoré navštevujú naše kurzy, ale úplne všetci. Je to jednoduché. 

Koľko hodín týždenne tvoje dieťa počuje angličtinu?

Tvoje dieťa má angličtinu u nás alebo v základnej škole len niekoľko hodín v týždni. Týždeň má ale 168 hodín a to znamená, že celý tento čas (okrem tých pár 45-minútoviek) sú deti bez angličtiny. Možno uznáš, že ťažko očakávať výsledky za 1,5 h týždenne počas 30 týždňov výučby na priemernej základnej škole na Slovensku. Dobrá správa je, že to tak nemusí byť a teba ako rodiča to nič nemusí stáť.


Ako teda začať? Pre začiatok – od útleho detstva im môžeš púšťať rozprávky a videá pre deti v angličtine – sme si istí, že žiadnemu dieťaťu to neprekáža, naopak – obrovsky mu pomôžete vo vybudovaní pasívnej slovnej zásoby. Takto ho tiež obklopíš cudzím jazykom a to je jediná cesta ako sa v ňom môže zlepšiť. Bez toho, aby sa s angličtinou čo najčastejšie stretával, to nepôjde. U nás v jazykovke neskôr túto nadobudnutá pasívnu slovnú zásobu už len zaktivizujeme. Využi Netflix, HBO GO, ďalšie platformy alebo hoci aj TV kanály od Slovanetu sa dajú pozerať v pôvodnom znení. Inak, hovorí sa tomu aj severská alebo škandinávska metóda.

Bilingválna výchova v rodine

Ak máš perfektnú znalosť angličtiny alebo iného jazyka – zváž, že tvoje deti budete doma vychovávať bilingválne – dieťa prirodzene, bez stresov a plynule zvládne aj dva alebo tri materinské jazyky, ale pozor – musíš vopred akceptovať, že dieťa o niečo aj prichádza – predsa len, materinská reč so svojou mamkou je niečo, čo vám v rodine môže chýbať. A tiež sa do toho nepúšťaj, ak tvoj cudzí jazyk nie je naozaj prirodzený a plynulý – aby si nenarobil viacej škody ako úžitku. Bilingválna výchova má zmysel, ale len vtedy, keď jeden z rodičov používa cudzí jazyk pred dieťaťom vždy bez výnimky. A samozrejme – musí to byť pre rodiča prirodzené.

Odporúčané videá na začiatok

Wattsenglish Youtube kanál – pozerať, pozerať, pozerať – deti Stevove dobrodružstvá milujú a ich sledvoanie znásobuje efektivitu našich hodín. A videá neustále pribúdajú!

Wattsenglish online výučba – pre účastníkov našich kurzov je bezplatná. Pre ostatných je na vyskúšanie k dispozícii prístup na 30 dní zadarmo. Výhodou je, že informácie na webe sú aj v češtine.

Pozrite si, ako Steve Watts ukazuje, ako taká domáca výučba s našimi videami môže vyzerať

Riaditeľ Wattsenglish v ČR Marek Kadlec v relácii Českej televízie hovorí o cudzích jazykoch pre deti

Pre viac vzdelávacích videí pre vaše deti kliknite na oficiálny Wattsenglish kanál na platforme Youtube. K dispozícii je aj videokanál Jazykovej školy TARGET.

P.S.: Ak chceš viac informácií a tipy o učení sa jazykov, vzájomne si pomáhame vo Facebook skupine Cudzie jazyky nás bavia. Pridaj sa a budˇ s nami v pravidelnom kontakte!