Powered by Smartsupp

Najlepšie knihy na učenie sa angličtiny doma (+2 kontroverzné učebnice)

1. novembra 2021

Je pravdou, že učiť sa z kníh doma prináša so sebou okrem pozitív aj jedno negatívum, o ktorom si treba povedať hneď na úvod. Všetci sa učíme jazyky s cieľom naučiť sa rozprávať – a to pri učení sa z knihy nerobíme. Nerozprávame.

Knihy sú však super pomôckou a ak ich skombinujeme s nácvikom zručností ako rozprávanie a počúvanie, môžu nám naozaj pomôcť a zrýchliť naše napredovanie. Je aj na tebe, či preferuješ čítanie tvojich obľúbených kníh, alebo sa v knihe sústredíš výlučne na cudzí jazyk. A práve na tento spôsob učenia sa som pripravil krátky výber tých najlepších overených kníh a učebníc pre angličtinárov.

English Grammar in Use (klikni na názov knihy)

Klasika. Najpredávanejšiu knihu anglickej gramatiky pozné mnoho študentov. Ja som sa s jednou zo starších edícií tejto knihy stretol ešte na strednej škole. Systém knihy – na jednej strane vysvetlených niekoľko gramatických javov a na druhej strane cvičenia k nim. Jednoduché a veľmi efektívne. Modrá kniha je určená pre stredne pokročilých a ak sa chceš naozaj naučiť po anglicky, začnite ňou.

Essential Grammar in Use

Červená verzia tejto „trilógie“ je pre začiatočníkov. Ak s angličtinou začínaš sám, toto je pre teba správna kniha, od ktorej sa odrazíš vyššie.

Advanced Grammar in Use

Zelená kniha je pre pokročilých a ak sa ňou prehryziete, v anglickej gramatike vás už len tak ľahko nič neprekvapí.

A Comprehensive Grammar of the English Language

„Quirka“ poznajú určite všetci študenti anglického jazyka na vysokých školách. Ak sa gramatika stala tvojou záľubou, tak táto kniha bude tvojou bibliou, ku ktorej sa budeš pravidelne vracať. Kniha je skvelou voľbou ak sa chceš po anglicky nielen naučiť, ale ju aj študovať.

Anglicko-slovenský výkladový slovník

Bez slovníka to nepôjde. Je pravdou, že dnes už nepotrebuješ papierové vydanie slovníka. Všetko nájdeš na internete – a pri slovníkoch to platí dvakrát. Je totiž jednoduchšie a rýchlejšie zadať do políčka na webe alebo v aplikácii slovo a pozrieť si okamžite jeho význam, vysvetlenie, príklady použitia a rovno si aj vypočuť výslovnosť. Ale pre niekoho nič nenahradí klasický hrubý prekladový alebo výkladový slovník. Pri tomto určite neurobíš chybu.

Ladybird dictionary

Niečo aj pre deti. Milý slovník s peknými ilustráciami je dobrou pomôckou pre deti od cca. 5 do 8 rokov. Súčasťou je obrázkový aj abecedný slovník a okrem tejto knihy je súčasťou série aj gramatický pracovný zošit a čítanka. V knihe nájdeš aj návod k správnemu použitu knihy.

Bonusy – kontroverzné knihy

Taboos and Issues

Kopírovateľné hodiny na kontroverzné (ale pritom zaujímavé) témy, aj ťažšie ako napríklad politicky nekorektné vtipy, práva zvierat, nahota, nadávky, nosenie zbraní, podvádzanie partnera, imigrácia, depresia, medzigeneračné problémy, drogy, nacionalizmus a iné. Vhodné na rozšírenie slovnej zásoby o reálne témy alebo aj na konverzačné hodiny. Pozor, kvôli drsným témam nie je vhodným typom pre všetkých.

Angličtina je ako pistáciová zmrzlina

Na záver ďalšia kontroverzná kniha anglickej gramatiky, ktorú porovnáva so slovenskou. Na tom by samozrejme nebolo nič kontroverzné, keby neobsahovala mierne povedané netradičné príklady. Preto rozhodne neodporúčam deťom ani tínedžerom. Viem si však predstaviť, že niekomu práve takéto drsné vety pomôžu v pochopení a zapamätaní si gramatických javov, ako napr. časová následnosť a pod. Záleží na tvojom vkuse.

Veď sa pozri: Možno sa miluje so svojou priateľkou, lebo počujem búchať posteľ o stenu. alebo Kráčajúc cez lúku som spadol do kravského lajna. alebo Ten muž, ktorý nafukuje balóniky pre svoje deti, sa s ňou včera miloval. Ďalšie príklady za všetky: Musel sa utopiť v našom rybníku. Rada by bola bývala pobozkaná. Vo veku 10 rokov som ešte nefajčil.

V každom prípade – učiť sa jazyky treba tak, aby ťa to bavilo. Ak máš vzťah ku knihám a rád čítaš, skús knihy využiť aj na štúdium cudzieho jazyka. Vôňa knihy ťa namotivuje, aj keď sa ti nechce. 🙂 A nemusí to byť iba angličtina, ale akýkoľvek jazyk.

P.S.: Ak chceš zadarmo veľa dobrých tipov ako sa zlepšiť v cudzích jazykoch aj doma a bez jazykovky, tak sa hoď do skupinyCudzie jazyky nás bavia.