Čo (ne)robiť pred skúškou a čoho sa vyvarovať počas písania? Poradím všetkým tým, ktorí plánujú akékoľvek písomné skúšky z angličtiny, nielen maturitu.
Pred samotnou skúškou sa na ňu treba psychicky, aj fyzicky, pripraviť
- Last minute učenie – OK. Ale nepreháňaj to!
Premysli si, čo chceš na poslednú chvíľu ešte stihnúť. Zopakuj si to, čo ovládaš menej, zalep tie najväčšie jazvy.
- Dobrý spánok „noc pred“
Nepotrebuje komentár. Prebdená noc pred trojhodinovým testom, kde sa potrebujete naozaj maximálne sústrediť, vám určite nepomôže. Ani sa už veľa nestihnete naučiť. Radšej nervózne ležať v posteli ako sa zbytočne učiť.
- Nešírte paniku
Prídu ešte oveľa – oveľa dôležitejšie okamihy v živote ako je tento. Túto vetu si opakuj, až dovtedy, kým to nepomôže.
- Jedlo, pitie a žiadny zbytočný zhon
Najedz sa aspoň trochu, ak tvoje telo neprijme bežné raňajky, a zober si so sebou niečo na pitie a niečo malé na zjedenie. Tvojmu telu daj to, čo potrebuje.
Počas písania testu
Čím bližšie je termín skúšky, tým viac stresu prežívajú maturanti – a často práve kvôli stresu stratia pár bodíkov na skúške zbytočne. Preto som dal dokopy niekoľko tipov, ako byť na písomnej skúške (nielen tej maturitnej, ale akejkoľvek jazykovej skúške) „v pohode“ a ako zmaximalizovať svoj bodový zisk.
Na maturitu (ako aj na iné písomné testy v rôznych inštitúciách) si v prvom rade nezabudni občiansky preukaz. Ak si ho náhodou zabudneš, tak zabezpeč, aby sa k tebe dostal najneskôr do ukončenia písomného testu
- Tým, že inštrukcie na maturitnom teste sú v slovenčine, študenti ich neraz podcenia. Znie to ako klišé, ale naozaj si treba prečítať inštrukcie pozorne a PRESNE ich splniť.
- Nepanikár, ak niečo neporozumiete na prvýkrát. Máš ešte jeden pokus. A ak ani ten nevyjde, na správnu odpoveď nemusíš porozumieť každé jedno slovo v nahrávke. Sústreď sa na celú úlohu, nie na jednotlivé slová.
- Čítaj si anglické texty pred skúškou, aby sa nestalo, že na maturitách to bude tvoje prvé samostatné čítanie s porozumením. Prečítaj si krátky text z úrovne B2, napríklad tu alebo tu, a zamysli sa nad ním, je dôležité, aby ste si uvedomili jeho obsah.
- Dodrž limit počtu slov a v žiadnom prípade ho neprekračuj. Neplatí, že čím viac, tým lepšie. Okrem toho, že to zaberie viacej času, je pravdepodobné, že urobíš aj viacej chýb. V teste potrebuješ tiež ukázať, že sa vieš vyjadriť k veci.
- Naplánuj si, čo ideš písať tak, aby si splnil zadanie. Nesnaž sa používať zbytočne náročné gramatické štruktúry, pamätaj, že v jednoduchosti je krása.
- Podčiarkni si slová v návode, ktoré popisujú, čo presne máš urobiť, vyjadriť, opýtať sa, odpovedať atď. Takto určite nezabudneš vo svojom texte ani na jednu časť zadania.
- Na konci písania nahraď slová s vágnym významom typu nice, like, bad, good konkrétnejšími synonymami, napr. pleasant, perfect, horrible atď.
Písomné skúšky z anglického jazyka si môžeš urobiť v rôznych inštitúciách – najznámejšie sú testy TOEFL, CFE, City and Guilds a iné. Viac o všetkých typoch skúšok a certifikátov prinesieme v jednom z ďalších článkov na blogu TARGET.
Maturoval som 2-krát
Maturity sú zvláštna skúška. Často neprihliadajú na reálnu znalosť jazyka, ale skôr na to, ako sa orientuješ v štruktúrach jazyka a akú širokú máš pasívnu slovnú zásobu – koľkým slovám rozumieš. Niekto sa maturite vďaka pandémii vyhol, a niekto – ako ja – maturoval hneď dvakrát.
Ako je to možné? Jednoducho. Keďže za našich čias ešte neexistoval 9. ročník – zmaturoval som na gympli už vo veku 17 rokov. Po strednej škole som sa rozhodol ísť na nadstavbové pomaturitné štúdium na Hotelovej akadémii, kde som o 2 roky opäť úspešne zmaturoval. Oba razy bol jeden z predmetov angličtina.
Dodnes si pamätám ako sme piati spolužiaci sedeli v kaviarni na terase a jeden z nich čašníčke vysvetľuje – my sme tu síce iba piati, ale máme 10 maturít! 🙂
Za náš tím Jazykovej školy TARGET ti želám Good luck!