Vieš koľko ľudí používa cudzí jazyk, ktorý sa učíš?

23. septembra 2024

Koľko ľudí rozpráva po anglicky? A inými jazykmi? Pozri si tabuľku 4 najčastejšie dopytovaných cudzích jazykov u nás v jazykovej škole TARGET Poprad. Uvidíš, že učiť sa angličtinu, nemčinu, španielčinu a taliančinu má zmysel. Svet sa ti rozšíri o milióny ľudí.

Tabuľka používateľov cudzích jazykov

UkazovateľAnglický jazykŠpanielsky jazykNemecký jazykTaliansky jazyk
Počet hovoriacich (celkovo)Cca 1,5 miliardy ľudí (2023)Cca 595 miliónov ľudí (2023)Cca 135 miliónov ľudí (2023)Cca 85 miliónov ľudí (2023)
Počet materinských hovoriacichCca 373 miliónov ľudíCca 496 miliónov ľudíCca 76-78 miliónov ľudíCca 67 miliónov ľudí
Počet ľudí hovoriacich ako druhý jazykCca 1,1 miliardy ľudíCca 99 miliónov ľudíCca 56 miliónov ľudíCca 18 miliónov ľudí
Počet krajín, kde je oficiálny jazyk67 krajín + 27 teritórií20 krajín6 krajín (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Belgicko)1 krajina (Taliansko) + regióny Švajčiarska a San Marína
Jazyk používaný na interneteCca 60 % obsahu na interneteCca 5 % obsahu na interneteCca 6 % obsahu na interneteCca 1-2 % obsahu na internete
Regionálne rozšírenieGlobálne: Amerika, Európa, Afrika, Ázia, OceániaLatinská Amerika, USA, Španielsko, časť AfrikyEurópa (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko) a menšie komunity v USA, BrazíliiEurópa (Taliansko, Švajčiarsko), menšie komunity v USA, Argentíne, Austrálii
Medzinárodná prestížGlobálny lingua franca, jazyk diplomacie, vedy a biznisuVeľký vplyv v Latinskej Amerike, druhý najviac hovorený jazyk svetaJazyk vedy, technológie a podnikania v EurópeKľúčový jazyk kultúry, umenia, histórie a gastronómie
Jazyk v popkultúreDominantný v hudbe, filme, literatúre (Hollywood, hudobný priemysel)Silná pozícia v Latinskej Amerike, rastúci vplyv v hudbe a filmeMenší vplyv, avšak populárny v klasickej hudbe a literatúreSilný vplyv v oblasti umenia, opery, filmu a módy
Hovoriaci v USACca 239 miliónov ľudíCca 43 miliónov ľudíCca 1,5 milióna ľudíCca 1 milión ľudí

Z tabuľky vidno, že až 60% celého obsahu internetu je v angličtine. Preto vedieť po anglicky sa pokladá dnes už za základ pre fungovanie v oblasti vzdelávania, vedy, technológií. Takisto aj ako globálneho dorozumievacieho jazyka – lingua franca – na svete v 21. storočí.

Obrovské počty ľudí hovoriacich ostatnými troma jazykmi vás tiež môžu presvedčiť o tom, že učiť sa cudzí jazyk je dobrý nápad. Zručnosť, ktorú sa naučíš, využiješ v rôznych oblastiach svojho života.

Zhrnutie tabuľky jazykov, ktoré sa môžeš učiť v jazykovej škole TARGET

• Angličtina a španielčina dominujú globálne, pričom angličtina je nepopierateľným lídrom v oblasti medzinárodnej komunikácie, vedy a technológií.
  • Nemčina je jazyk, ktorý má v Európe veľkú váhu, najmä v oblasti vedy a technológie, a je jedným z hlavných obchodných jazykov.
  • Taliančina má menšie globálne rozšírenie, no jej význam v oblasti kultúry, umenia a gastronómie je nesmierne silný, a to predovšetkým v Európe a v talianskych komunitách v zahraničí.