Powered by Smartsupp

Ako nezabudnúť angličtinu počas letných prázdnin?

28. júna 2024

Letné prázdniny sú skvelým časom na oddych, no pre študentov angličtiny alebo iného cudzieho jazyka predstavujú výzvu v udržaní nadobudnutých zručností. Prestávka v intenzívnom štúdiu vedie k zabúdaniu slovnej zásoby a gramatiky. Je veľmi ťažké sa počas leta prinútiť otvoriť učebnicu alebo si urobiť cvičenie, či opakovať už preberanú slovnú zásobu. Ani to neodporúčam – ak to aj urobíš, pravidelne to robiť dokáže len máloktorý študent. Aby si nezabudol cudzí jazyk počas letných prázdnin, prinášam ti niekoľko zaujímavejších, a pritom užitočných tipov a trikov.

1. Čítanie kníh a článkov

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si udržať jazykové zručnosti, je čítanie kníh, časopisov alebo online článkov v cieľovom jazyku. Vyber si materiál, ktorý ťa zaujíma, aby si zostal motivovaný. Čítanie nielenže pomáha udržať slovnú zásobu, ale aj zlepšuje gramatiku a rozširuje vedomosti o kultúre krajiny.

2. Pozeranie filmov a seriálov

Pozeranie filmov a seriálov v cudzom jazyku je zábavný a efektívny spôsob, ako si zlepšiť počúvanie a porozumenie, ktorý vždy odporúčam. Môžeš si zapnúť titulky v cudzom jazyku, aby si lepšie porozumel dialógom. Týmto spôsobom sa nielenže zabavíš, ale aj posilníš svoje jazykové schopnosti. Ver, že to nesmierne pomáha!

3. Komunikácia s native-speakrom

Ak máš možnosť, snaž sa komunikovať s rodenými hovorcami. Môžeš sa prihlásiť na jazykové programy, kde si budeš písať alebo hovoriť s niekým, kto sa učí váš jazyk, zatiaľ čo vy sa budete učiť ten jeho. Taktiež môžeš využiť aplikácie ako Tandem alebo HelloTalk na nájdenie jazykových partnerov.

4. Jazykové aplikácie a hry

Existuje množstvo aplikácií, ktoré ti pomôžu udržať jazykové zručnosti počas prázdnin. Duolingo, Memrise či Babbel ponúkajú rôzne cvičenia na rozvoj slovnej zásoby a gramatiky. Navyše, niektoré aplikácie obsahujú aj hry, ktoré robia učenie sa jazyka zábavnejším a menej stresujúcim.

5. Písanie denníka alebo blogu

Písanie denníka alebo blogu v cudzom jazyku je skvelým spôsobom, ako si precvičiť písomný prejav. Každodenné zapisovanie myšlienok, zážitkov alebo napríklad recenzií na prečítané knihy a pozreté filmy pomôže udržať jazyk aktívnym a živým.

6. Jazykové kurzy a workshopy

Ak máš viac voľného času, zvažujte účasť na intenzívnych jazykových kurzoch alebo workshopoch. Letné školy a kurzy v zahraničí (obľúbené sú napríklad na Malte) alebo doma na Slovensku ponúkajú možnosť ponoriť sa do jazyka a zlepšiť svoje zručnosti v krátkom čase. Navyše, spoznáš nových ľudí a získate nové zážitky.

Kurzy dnes úplne bežne prebiehajú aj online, a tak nie je ani potrebné niekam cestovať. Môžeš sa spojiť s lektorom zo svojej obývačky alebo detskej izby a trénovať komunikáciu v jazyku, ktorý sa učíš.

7. Cestovanie

Ak máš možnosť cestovať, navštív krajinu, kde sa hovorí cieľovým jazykom. Pobyt v autentickom prostredí je najlepším spôsobom, ako sa zdokonaliť v jazyku. Praktizovanie jazyka v každodenných situáciách, ako je objednávanie jedla, nakupovanie alebo rozhovory s miestnymi, ti umožní udržať si a zlepšiť svoje schopnosti. Cestovať môžeš aj do akejkoľvek inej krajiny – napríklad angličtinu si precvičíš všade bez ohľadu na krajinu.

8. Online kurzy a webináre

Online kurzy a webináre sú flexibilnou možnosťou pre tých, ktorí chcú pokračovať v štúdiu aj počas prázdnin. Vyhľadajte kurzy na platformách ako Coursera, Udemy alebo edX, ktoré ponúkajú širokú škálu jazykových kurzov od začiatkov až po pokročilých.

BONUS 1 WoW!English videokurz angličtiny pre deti zadarmo na 30 dní

Pre deti od 3 do 11 rokov prinášame bezplatnú možnosť absolvovať celý online videokurz britského konceptu WoW!English od Steva a Maggie.

BONUS 2 Denné detské tábory

Tábory, ktoré organizujeme pod značkou Zážitkovňa, sú často medzinárodné. Prichádzajú k nám deti slovenských rodičov, ktoré vyrastajú v zahraničí a po slovensky hovoria slabo alebo vôbec. Pre deti učiace sa po anglicky alebo po nemecky je to ideálna príležitosť na prirodzenú komunikáciu medzi sebou v situáciách, ktoré tábor prináša.

BONUS 3 Individuálne tréningy – stretnutia s lektorom prezenčne alebo online

Leto je ideálnym časom na vyskúšanie si individuálnych tréningov. Prezenčne alebo online komunikuješ po anglicky v tvojom tempe a so zameraním na to, čo potrebuješ, a čo už vieš. Stretnutia môžu prebiehať skoro ráno alebo neskoro večer a vôbec nemusí ísť o pravidelné časy. Prispôsobíme sa vo všetkom tebe. Takto vedia dospelí študenti, žiaci alebo detskí klienti získať významný náskok pred ostatnými. Vyskúšaj si jednu hodinu alebo si objednaj balíček 10 stretnutí.

Záver

Udržať si cudzí jazyk počas letných prázdnin nemusí byť náročné, ak využiješ rôznorodé metódy a nástroje. Kľúčom je pravidelnosť a zábava. Vyskúšaj rôzne aktivity, aby si ty alebo tvoje deti našli tie, ktoré vám najviac vyhovujú a zároveň vás bavia. S týmito tipmi budeš pripravený vrátiť sa do školy po prázdninách minimálne s rovnakou úrovňou jazykových zručností.