Powered by Smartsupp

Ako sa naučiť jazyk: Tieto typy ľudí sú v jazykoch neúspešní

21. januára 2024

V mojej kariére učiteľa, ktorá trvá od roku 2003, sa pravidelne stretávam s opakujúcimi sa problémami študentov. Ľudia, ktorí sa pýtajú ako sa naučiť jazyk čelia rovnakým prekážkam alebo možno majú aj rovnaké výhovorky. Platí to aj pre teba?

Jednoducho – veľa ľudí sa rozhodne naučiť jazyk, ale na konci dňa sú v tomto svojom ťažení neúspešní. Niektorí to vzdajú hneď v začiatkoch, niektorí vydržia určitý čas a niektorí túto myšlienku zaženú v sebe ešte skôr než sa reálne začnú učiť.

Hovorí sa tomu aj sebanaplňujúce presvedčenie – keď našimi myšlienkami a slovami sami seba presvedčíme v tom, že práve my na to nemáme. Alebo že okolnosti sú proti nám. Alebo na to nie je vhodný čas. Nám sa to jednoducho pre nejaký dôvod nemože stať.

Nielen v jazykoch však platí, že keď si poviem, že v niečom nebudem dobrý, tak to nakoniec bude pravda.

Preto som rozdelil študentov do týchto skupín. Som zvedavý, či sa aj ty v niektorej z nich nájdeš. Ak áno, toto uvedomenie si svojej „kategórie“ ti pomôže prekonať blok a pomôže ti byť v tvojom cieli úspešný. Pozor, ako veľa mojich článkov, nemusí ísť len o cudzie jazyky, ale o akúkoľvek zručnosť.

Nadšenci

Rýchlo sa pre niečo (učenie, šport, hobby) nadchne a nadšenie rýchlo aj vyprchá.

Zhŕňači

Ten, čo zhŕňa knihy a materiály, ale nakoniec sa do nich ledva pozrie. A ak ho znova chytí nadšenie, kúpi si ďalšiu učebnicu – a po troch dňoch ju uloží do police k ostatným a len zriedkakedy ich použije. 🙂

Futuristi, Lightisti

Aj sa chcú naučiť, ale nie až tak veľmi, aby pre to niečo urobili. Dnes nie, nechám to na zajtra. Alebo po prázdninách bude na to času. Alebo si dám záväzok od nového roku. Uvidím, ktorého. 🙂

Easy-peasy optimisti

Optimista – nasávač žije v presvedčení, že sa to urobí samo (dáme si filmík, na dovolenke budem komunikovať, dačo sa nalepí). Do istej miery taký prístup môže pomôcť, ale budeš na to potrebovať more času. Naozaj sa to neurobí samo.

Pesimisti Demotivovači, Samozavrhovači

To sú tí, ktorí si sami dajú sebanaplňujúcu predpoveď. Napríklad: nikdy sa to nenaučím, toto mne nepôjde, ja nie som na to správny človek. A vieš čo? Ak si niektorú z uvedených predpovedí sám povieš, tak vlastne budeš mať pravdu. Ak si povieš, že sa jazyk nikdy nenaučíš, tak sa ho nikdy nenaučíš.

Počtári, časovači, organizéri, štatistikári

Tí, čo počítajú hodiny, mesiace a roky. (Ako vieš po anglicky? učím sa už 4 roky.) Jednoducho si počítajú čas ako dlho sa už učia po anglicky, po nemecky alebo iný cudzí jazyk. Alebo trebárs hru na gitare. Ak sa už učíš po anglicky 4 roky, tak čo to presne znamená? Jasné, pre každého niečo iné. Nezáleží na tom, koľko si absolovoval ročníkov v škole alebo hodín v kurze. Záleží len a len na tom aké zručnosti si sa už naučil.

Potom-áci, Odkladači

Keď dokončím školu, keď sa mi v práci zlepší situácia, ked deti odrastú, keď dokončíme dom alebo keď pristanú prví ľudia na Marse. Máš iné priority a jediný tvoj problém je, že tvoj cieľ – naučiť sa jazyk je pre teba menej dôležité ako tvoje iné ciele a aktivty. Ak sa chceš naučiť jazyk, musíš si z toho urobiť prioritu.

Výhovorkári

Najčastejšie výhovorky študentov, ktoré poznám: ja som už starý, nemám na to čas, nemám na to bunky, na jazyky nemám talent, chýba mi pokoj na učenie doma atď. Keď si sa zvládol naučiť svoj materinský jazyk, je to dôkaz, že na jazyky máš predpoklady – zvládneš sa teda naučiť aj cudzí jazyk.

Ešte jeden výrok na túto tému, ktorý sa mi páči: Nepoznám vo svojom okolí nikoho, kto by nehovoril aspoň jedným jazykom.

Ustráchanci, veční opakovači

Ľudia, ktorí si vôbec neveria, študujú, ale boja sa priblížiť k úspechu. Radšej si zvolia znova opakovať kurz, ktorý už absolvovali, vracajú sa stále k tým istým slovíčkam, lekciám, knihám. Radšej si chcú zopakovať, pretože majú pocit, že ešte namajú 100%-ne zvládnuté základy. Aj keď nemáš niečo zvládnuté na 100%, neznamená to, že sa nemôžeš pohnúť ďalej. Ani v slovenčine nie sme 100%-ní. V jazyku nie je podstatné, či robíš chyby, ale to, či máš dostatok sebavedomia na komunikáciu. Neboj sa vyraziť dopredu!

Ako sa naučiť jazyk? Je dobré si uvedomiť, že možno aj my patríme do jednej (alebo viacerých) skupín. Keď sme si vedomí nášho obranného mechanizmu, ľahšie ho prekonáme – ak teda naozaj chceme. 🙂

P.S.: Ak chceš zadarmo veľa dobrých tipov ako sa zlepšiť v cudzích jazykoch aj doma a bez jazykovky, tak sa hoď do skupiny Cudzie jazyky nás bavia.