Powered by Smartsupp

Starší ľudia sa učia jazyky ťažšie? Omyl!

12. júna 2023

Seniori, alebo jednoducho všetci ľudia, ktorí sami seba považujú za „príliš starých“ na učenie sa cudzích jazykov, sa často pri prihlásení na kurz v Target pýtajú, či budú v tom ich kurze aj iní starší účastníci, prípadne nás už dopredu upozorňujú na svoje nedostatky. Niektorí sa dokonca pýtajú, či môžu aj oni sa môžu učiť jazyky a na kurz prihlásiť a či nám to nebude prekážať. Že sa nikdy predtým žiaden jazyk neučili a nevedia, či to nebude „trápne“.

Starší ľudia sú naši najlepší študenti

Hanbiť sa vôbec nie je na mieste. Ak je kurz pre začiatočníkov, tak sa očakáva, že z jazyka nič neviete, a tempo kurzu je prispôsobené pre začiatočníkov. Navyše, starší ľudia sú u nás veľmi často práve najlepší študenti. Dôvodov je viac – napríklad prístup, systematická práca, hlad po vzdelávaní – ale jeden z dôvodov je ten najdôležitejší. Motivácia. Vnútorná motivácia.

Najlepšia motivácia učiť sa jazyky

Pýtaš sa, prečo sú starší ľudia naši najlepší študenti? Prečo vlastne majú často najvyššiu motiváciu? Odpoveď nájdeš v nasledujúcom videu. My učitelia vieme, že je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou motiváciou. Vonkajšia je napríklad fakt, že chcem zmaturovať alebo získať dobrú prácu, a tá vnútorná je napríklad to, že sa chcem prihovoriť dievčaťu, ktoré sa mi páči. 🙂

Ver, že nie je krajší pocit, ako keď nám niekto po podobnej skúsenosti ako pán z videa úprimne poďakuje za to, že si splnil sen, ktorý sa zdal na začiatku tak vzdialený.

Príhovor na synovej svadbe po anglicky

Aj u nás v jazykovej škole v Poprade máme mnoho podobných príkladov. Svadobný otec chcel mať príhovor v angličtine na svadbe svojho syna vo Švédsku. Prišiel k nám do jazykovky pol roka pred svadbou. Čo myslíte, dal to?

Odpoveď je – áno. Za pol roka sme sa nestihli naučiť angličtinu plynule, ale dostatočne na to, aby sme zvládli základy. Pár týždňov pred svadbou sme si spolu zostavili poznámky k príhovoru. Ten bol vtipný a milý presne ako náš klient. On sa ho teda naučil po anglicky dokonale a po zvyšok svadby sa s ním chceli všetci svadobní hostia rozprávať. 🙂

Učiť sa a vycestovať za vnučkou do USA

Iná klientka chcela vôbec po prvý raz v živote vycestovať niekam lietadlom. A hneď to bolo veľmi ďaleko. Cieľom bol americký štát Colorado a návšteva svojej vnučky, ktorú ešte nikdy predtým nevidela. Naučili sme sa po anglicky toľko, aby sa nebála sama orientovať na letisku a dohovoriť sa v témach, ktoré súciseli s jej dopravou a pobytom v USA. Aj ona to zvládla – ale ani nie tak vďaka nám, ako vďaka svojej vnútornej motivácii. A áno, aj ona sa teraz rozpráva s vnučkou po anglicky a aj vďaka nej aj vnučka hovorí plynule po slovensky.