Powered by Smartsupp

Školský výlet z Popradu do Londýna

3. apríla 2023

Využili sme priame letecké spojenie od Wizzair z Popradu a vyrazili sme na školský výlet do Londýna. So školský výletom pomôžeme aj triedam základných a stredných škôl. Od jesene 2023 pribudne letecké spojenie od spoločnosti Ryanair Poprad – Londýn Stanstead. Za štyri dni sme si pozreli a zažili maximum z toho, čo bolo možné. Navštívili sme vyhliadku Sky Garden, absolvovali sme dlhú prechádzku od Tower Bridge až po London Eye. Naše tipy a zážitky z našej cesty sme spísali v tomto článku. Verím, že pomôžu pri plánovaní tej vašej. 🙂

Tipy na výlet do Londýna

Iba pár dní pred našim príletom na londýnske letisko Luton (marec 2023) otvorili priamo z letiska novú železničnú trať. Premávajú po nej autonómne vlaky bez rušňovodičov a zrýchlia dopravu do centra. Namiesto 90 minút autobusom to teraz dáte za 32 minút vlakom. Ubytovanie v Londýne je drahé a nie vysokej kvality, ale skúste tak ako my hľadať nielen na Bookingu, ale aj priamo na weboch hotelových sietí. Môžete dostať lepšiu cenu alebo napríklad raňajky v cene, lepšiu lokalitu a pod.

Keďže spiatočný let sme mali skoro ráno, poslednú noc sme strávili v hoteli, ktorý je vôbec najbližšie k letisku. Výhľad na pristávaciu dráhu (hluku sa nebojte, v izbe nič nepočuť), raňajky v hoteli o štvrtej a krátka pešia prechádzka na letisko sa oplatili. 🙂

Čo je v Londýne zadarmo

Atrakcie v Londýne môžeme rozdeliť aj podľa toho, či sú zadarmo alebo stoja veľa peňazí. 🙂 Tie bezplatné sú niekedy aj väčším zážitkom ako tie, za ktoré si musíte zaplatiť. Prvou takou je vyhliadka z mrakodrapu Sky Garden, ktorá ponúka možno aj najlepší výhľad na Londýn. Na jej zakrytej streche je, ako napovedá názov, záhrada – a je zážitok stráviť tam nejaký čas. My sme dali Sky Garden na začiatku nášho programu a tak sme získali prehľad o tom, čo kde je a aký je Londýn obrovský. Atrakcia je zadarmo, ale musíte si vopred rezerovovať vstupenky, ktoré sú na presný čas. Ten nemusíte dodržať, môžete písť skôr aj neskôr, len vám musí sedieť deň. Odporúčam sledovať web ky Garden cca. 2 týždňe vopred každý deň, lebo lístky sa rozoberú vždy rýchlo po tom, čo sú sprístupnené na rezerváciu.

Ďalšími atrakciami zadarmo sú múzeá – British Museum, National History Museum, Science Mueum a Tate Modern a viacero ďalších múzeí sú zadarmo, ale platí to isté, čo pri Sky Garden. Je lepšie rezervovať si lístky vopred a online.

Za prechádzky tiež nič neplatíte a keď ste v Londýne, chodiť pešo sa musí. Uvidíte tak Buckingham Palace, Big Ben, Trafalgar Square, Oxford street, Tower Bridge a hrad, ale napríklad aj čínsku štvrť či neobyčajný Camden town.

Futbalové štadióny v Londýne

Zážitkom aj pre nefutbalistov je prehliadka niektorého futbalového štadióna a to aj v čase, keď sa na ňom nekoná žiaden zápas ani kultúrne vystúpenie. So sprievodcom alebo sami si pozriete VIP priestory, novinárske priestory, bary a reštaurácie, kabíny hráčov aj samotnú hraciu plochu. My sme absolvovali Wembley a Chelsea – so sprievodcom a Emirates Stadium, na ktorom hráva Arsenal bez sprievodcu so slúchadlami. Asi kilometer od štadiónu Emirates je aj pôvodný štadión Arsenalu na Higbury, ktorý od roku 2006 postupne prestavali na bytový komplex. Je zaujímavé vidieť, že na mieste býývalého futbalového trávnika je doteraz ponechaná zeleň a každá tribúna je samostatný bytový dom.

Komerčné, ale obľúbené atrakcie

Highlightom pre mnohých z nás boli filmové štúdia Harryho Pottera alebo múzeum voskových figurín Madam Tussauds. Návšteva London Eye, výlet loďou na Greenwich a hodina geografie pri observatóriu alebo lanovka ponad rieku Temža sú tiež nezabudnuteľné zážitky.

Iné zaujímavé múzeá

Vyberieš si Design Museum, múzeum dopravy alebo múzeum mesta Londýn? Medzi špecifickejšie patria Múzeum Jacka Rozparovača, Múzeum Clink (väznica), Múzeum Sherlocka Holmesa, Poštové múzeum alebo múzeum kuriozít. Alebo dáte prednosť múzeu anestézie a chirugie (to sú dve rôzne múzeá), kreslených rozprávok (cartoons), Múzeum Sigmunda Freuda či múzeum vejárov? Atraktívne je London Canal Museum a mnoho iných múzeí, pri výbere ktorých si príde na svoje každý. Námornícke múzeum v Greenwichi, ktorý sme navštívili, napríklad ponúka prehliadku plachetnice Cutty Sark.

školský výlet do Londýna

Školský výlet do Londýna

Pre niekoho po prvý raz, pre niekoho po dlhšom čase – bolo pre všetkých nás zaujímavé vidieť Londýn. Voziť sa v najstaršom metre na svete, ochutnať kuchyňu z celého sveta a cítiť veľkosť tohto obrovského mesta na vlastnej koži. Pri vystúpení z každej stanice metra ste v inom svete. Dýcha na vás história, ale aj modernosť, šport aj kultúra, a užijú si to deti aj dospelí. Londýn je pre nás dnes oveľa dostupnejší ako v minulosti a preto je skvelým nápadom ho navštíviť.

S organizovaním akcie Školský výlet do Londýna vám vieme pomôcť. Kontaktujte nás.