9 tipov ako NIKDY nezabudnúť cudzí jazyk

freestocks-org-v2

Stane sa to všetkým – ak jazyk dlhšie nepoužívate, tak ho skôr či neskôr zabudnete. Miernou výhodou síce je, že postupne (viac či menej rýchlo) sa na neho pri opätovnom používaní rozpamätáme, ale tie prvé chvíle a možno aj prvé dni či týždne sú ťažké. Čo robiť, aby sa to nestalo ani 5 a ani 10 rokov po ukončení kurzu alebo po maturite?

Dôležité je s jazykom nestratiť kontakt. Dnes už to nie je vôbec ťažké, a to nemusíme hovoriť len o angličtine, ale o akomkoľvek jazyku. Dva kliky na Internete a akýkoľvek jazyk je po ruke. Ale nielen internet sa dá využiť na oprášenie si starých vedomostí.

 

  • Využívajte čas v aute (audioknihy, mp3 nahrávky, správy alebo aspoň hudba v cudzom jazyku, s ktorým chcete byť v kontakte)              Čo je lepšie ako si na cestách v Poľsku naladiť Rádio RMF FM – najlepsza muzyka pod słońcem?
  • Počúvajte nahrávky tam, kde je to možné (pri behu, chôdzi, vo vlaku…) Môžu ale nemusia to byť nahrávky pre študentov. Pokojne zvoľte podcasty na témy, ktoré vás zaujímajú.  Vôbec nevadí, ak zo začiatku nebudete rozumieť takmer ničomu – buďte trpezliví.
  • Čítajte knihy, časopisy, články o tom, čo vás aj tak zaujíma. Využívajte ebooky, čítačky kníh, pdfka, knižnice atď… Vôbec nemusíte čítať učebnice :)
  • Seriály, Seriály, seriály                                                                                                                                                                                                          S titulkami, bez titulkov alebo so slovenskými titulkami Striedajte to, ale tie slovenské radšej vynechajte :)
  • Aplikácie na vašom telefóne. Veľa dobrých výučbových aplikácií je zadarmo, určite si nájdete takú, ktorá vás bude baviť. Ale aj aplikácie za napríklad 2,99 € stoja za zváženie. Keď dáme toľko za pivo, prečo nie aj za vzdelávanie?
  • Ľudia na druhom konci webu. Italki je stránka, kde môžete napríklad aj vy učiť slovenčinu. Nájdete tam aj profesionálnych lektorov, každý má svoju cenu, ale prvá polhodina je vždy zadarmo. Chatujte s ľuďmi z danej krajiny alebo len náhodne sa spoznajte s niekým na stránkach typu chatroulette.com.
  • Ľudia na druhom konci stola. Stretnúť cudzinca, ktorý hovorí práve tým vašim jazykom je dnes jednoduché. Môžete cestovať alebo môžete otvoriť oči doma. Pomôžte si webom, ako napríklad couchsurfing alebo airbnb a ubytujte niekoho alebo mu ukážte náš krásny región. Pritom rozprávajte, počúvajte a znova rozprávajte. :)
  • Zapisujte si pravidelne slová alebo frázy, a pravidelne sa k nim vracajte. Urobte si zvyk, napríklad každé ráno venujete 15 min. na slovíčka. Áno, viem, že je ťažké vstať 15 min. skôr. Ale dá sa to. Aj každý deň.
  • Nastavte si ten váš jazyk v nastaveniach na telefóne, smart TV alebo na počítači. Všade.

 

V skratke – obklopte sa cudzím jazykom, ktorý nechcete zabudnúť (alebo sa v ňom chcete zlepšiť), pretože inej cesty niet. Jednoducho náš mozog funguje tak, že ak niečo nepoužívame, tak to zabúdame. Dnes je však oveľa jednoduchšie udržať si aktívnu znalosť jazyka ako kedykoľvek predtým. A ak nemáte pevnú vôľu a nedokážete sa prinútiť pravidelne sa venovať jazyku sám, oprášte si vedomosti v trojmesačnom kurze od TARGET školy. :)

 

Braňo Švec

Napísal/a: Braňo Švec

Vyštudoval angličtinu a históriu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pôsobil ako učiteľ na základnej, strednej a vysokej škole, neskôr pôsobil ako lektor Business English v spoločnostiach ako MotorCar, Tatrabanka, Alpine Slovakia a iných. V súčasnosti je riaditeľom jazykovej školy Target. Vo voľnom čase cestuje a hrá hokej :)

Newsletter

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa do newsletteru a dostávajte podobné články na e-mail.
Taktiež vás budeme informovať o nových kurzoch a výhodných ponukách jazykových kurzov.

Posledné príspevky na blogu

Steve Watts na hodine

Krúžok angličtiny ako ďalšia vyučovacia hodina? Kdeže!

Odkedy sa moje deti stali školákmi, zaregistrovala som viacero názorov rodičov, že krúžok angličtiny po ...

Čítať článok
freestocks-org-v2

9 tipov ako NIKDY nezabudnúť cudzí jazyk

Stane sa to všetkým – ak jazyk dlhšie nepoužívate, tak ho skôr či neskôr zabudnete. ...

Čítať článok
popradhockey2

Aj hráči HK Poprad sa zlepšujú v angličtine (rozhovor pre časopis Poprad Hockey)

Branislav Švec, riaditeľ Jazykovej školy TARGET, pod ktorou funguje aj Detské centrum Legovňa hovorí o ...

Čítať článok