Powered by Smartsupp

Tipy na videá v slovenčine (nielen) pre ukrajinské deti

31. marca 2022

Veľa rodičov ukrajinských detí, ale aj učiteľov v školách a škôlkach sa snaží čo najviac uľahčiť a spríjemniť ich pobyt na Slovensku. Užitočný a rýchly spôsob ako sa čo najskôr cítiť príjemne v škole, na ihrisku, v ubytovacom zariadení  je rozumieť slovenčine. Preto sme s mojimi kolegyňami pripravili zoznam linkov, kde nájdete rôzne videá, nahrávky, rozprávky po slovensky. Všetko voľne dostupné a bezplatné.

Častý kontakt so slovenčinou výrazne pomôže

Odporúčam deťom, ale aj dospelým, aby čo najviac vyhľadávali kontakt so slovenčinou – či už v reálnom živote alebo vďaka technologickým vymoženostiam. Video je ideálny spôsob. Ak deti chodia do kolektívu, napríklad do školy alebo škôlky, jazyk pravdepodobne pochytia celkom rýchlo a bez toho, aby museli vynaložiť extrémnu námahu. Ak majú rodnú reč ukrajinčinu alebo ruštinu, je to o to výhodnejšie, že niektoré slová sú podobné, alebo aj rovnaké a tak to zvládnu rýchlejšie ako deti s inými neslovanskými materinskými jazykmi.

Pre rýchlejšie osvojenie si jazykových znalostí však pomôže obklopiť sa slovenčinou aj v čase, keď dieťa práve nie je v kolektíve. Nebojte sa deťom púšťať postupne čoraz častejšie slovenské rozprávky, relácie pre deti, seriály, filmy alebo reálne videá. Konkrétne voľne dostupné tipy na videá si pozrite nižšie. 🙂

Spievankovo

Vzbudiť v deťoch už v ranom veku záujem o hudbu, tanec i umenie a priniesť do rodín radosť pre všetky generácie. To je cieľom najznámejšej slovenskej dvojice umelcov, ktorí sa venujú detskej tvorbe. Okrem slovenčiny sa tak zameriate na hudbu, rytmus, artikulačné schopnosti a pohybové zručnosti. Príbehy sú zábavné, ale aj vzdelávacie s prvkami morálnych a spoločenských hodnôt. A obľúbené. Veď toto video má napríklad 15 miliónov zhliadnutí.

Videokanál Family Zone – Moja rodinka

Zaujímavým tipom je kanál pre deti v slovenčine s mnohými medzinárodne známymi pesničkami, ale aj náučnými videami. Je vytvorený práve pre tie deti, ktoré sa učia slovenský jazyk.

Učíme sa farby a počítať s nasledujúcimi troma videami:

Hanička a Murko

Veselé animované aj hrané videá a pesničky vhodné aj na tancovanie. Ďalší obsiahly kanál s kvalitnou produkciou pre slovenské deti, ktorý teraz môžu využiť napríklad aj ukrajinské deti.

Učíme sa zeleninu:

Elkatelka 123

Jednoduché videá zamerané na osvojenie slovnej zásoby pre najmenšie deti, ktoré sa dajú výborne využiť na osvojenie slovenčiny ako cudzieho jazyka. Myslím si, že autorke sa podarilo niečo, čo ani neplánovala – pomôcť pri vzdelávaní detí zo zahraničia, ktoré určite tiež neplánovali prísť na Slovensko.

Farby

Abeceda v slovách

Ovocie

Zvieratká

Tvary

Oblečenie

Smejko a Tanculienka

Pesničky a krátke rozprávky od ďalšej dvojice detksých autorov.

Learn Slovak with Bibi

Do pozornosti dávam aj videokanál s množstvom videí zameraný na výučbu slovenčiny pre deti – učí sa síce cez angličtinu, ale dá sa využiť aj v tejto situácii. Napríklad ak vie mama dieťaťa alebo pani učiteľka v škôlke po anglicky.

Miro Jaroš

Kanál známeho slovenského speváka Mira Jaroša je veľmi obľúbený a máloktoré dieťa na Slovensku by nepoznalo jeho žltú košeľu s červenou šatkou. Tu je jeho kanál s množstovm pesničiek a videí. Po jeho pozretí si deti budú pravdepodobne pospevovať po slovensky 🙂

Budeme radi, ak nám tvoje ďalšie tipy pre mladšie aj staršie deti pošleš emailom na info@target-skola.sk alebo napíšeš do komentu na našej FB stránke, aby sme mohli tento zoznam upgradovať a pomôcť tak našim kamarátom. Ak poznáš niekoho, kto by to mohol využiť, budeme tiež radi za zdieľanie.