200+ najpoužívanejších slov v slovenčine (nielen) pre Ukrajincov

29. apríla 2022

Kurzy slovenčiny pre cudzincov učíme v našej škole síce už dlho, ale aktuálna situácia je predsa len iná. Na Slovensku sa nútene ocitli ľudia, ktorí to vôbec neplánovali a na novú situáciu si musia zvyknúť. My im pritom môžeme pomôcť tak ako vieme – učíme ich základy slovenčiny, ktorá je kľúčová pri získaní práce, komunikácii s úradmi a vôbec fungovaniu v našej krajine.

Našťastie je ukrajinský jazyk príbuzný tomu nášmu a napredovanie tak môže ísť veľmi rýchlo. My v TARGET škole sme pripravili vlastnú učebnicu slovenského jazyka a materiály, ktoré používam v kurzoch slovenčiny ako cudzieho jazyka.

ukrajinsko-slovenský slovník
Ukrajinsko-slovenský slovník najpoužívanejších slov

Slovník 200+ najpoužívanejších slov

Tento slovník sme síce vypracovali podľa potrieb ukrajinských utečencov – z našich skúseností sme dali dokopy oblasti a slovíčka, s ktorými sa najčastejšie stretávajú, ale výber slovíčok je vhodný pre každého, kto sa slovenčinu učí ako cudzí jazyk.

Slovník je na stiahnutie zdarma tu:

Voľne dostupné zdroje slovenčiny pre deti

V jednom z predchádzajúcich článkov na našom blogu sme pripravili zoznam voľne dostupných slovenských nahrávok určeným najmä deťom. Lebo – užitočný a rýchly spôsob ako sa čo najskôr cítiť príjemne v škole, na ihrisku, v ubytovacom zariadení je rozumieť po slovensky. Preto sme s mojimi kolegyňami vytvorili zoznam linkov, kde nájdete rôzne videá, nahrávky, rozprávky po slovensky. Všetko voľne dostupné a bezplatné.

Častý kontakt s jazykom je nevyhnutný

Odporúčam všetkým, ktorí sa učia akýkoľvek cudzí jazyk, aby čo najviac vyhľadávali kontakt s daným jazykom – či už v reálnom živote alebo vďaka technologickým vymoženostiam. Video je ideálny spôsob. Môžete si vybrať filmy, seriály, správy, dokumenty, Youtube videá, sociálne siete, športové prenosy – podľa toho, čo máte radi. Ak pracujete alebo študujete v kolektíve, jazyk pravdepodobne pochytíte celkom rýchlo a bez toho, aby ste museli vynaložiť extrémnu námahu. Ak máte rodnú reč ukrajinčinu alebo ruštinu, je to o to výhodnejšie, že niektoré slová sú podobné, alebo rovnaké a tak sa to dá zvládnuť rýchlejšie ako pri iných materinských jazykoch.

Avšak platí, že vďaka videám viete tento proces maximálne urýchliť!