Čo darovať na Vianoce niekomu, kto sa učí jazyky? Mám pre vás 10 tipov

1. decembra 2023

Jedným z nasledujúcich darčekov potešíš svojho blízkeho a zároveň ju alebo jeho podporíš v tom, na čom im záleží – naučiť sa cudzí jazyk. Motivácia od člena rodiny alebo kamaráta je často to, čo rozhoduje o úspechu či neúspechu. Buď tým, kto je pre druhého oporou v snahe o splnenie cieľov!

Každý, kto sa chce naučiť jazyk, sa ním musí obklopiť. Preto je vhodné načrieť buď do „hardvéru“ – techniky, ktorú k tomu potrebujeme alebo do „softvéru“ – kníh, audiokníh, nahrávok alebo konkrétnych zážitkov ako trebárs leteniek do destinácie, kde sa jazyk používa.

tipy na darčeky
Tip na darček.

1. Čítačka (alebo rovno smartfón)

Skvelý darček aj pre niekoho, kto na ňu zatiaľ nie je zvyknutý. Zmestí sa do kabelky, alebo do vrecka bundy, neváži skoro nič – a predsa v nej môžete mať desiatky kníh. Oči z toho nebolia a knihy do nej si môžeš dokupovať podľa vlastného výberu, netreba teda riešiť, ktorá sa obdarovanému bude páčiť a ktorá nie.

2. Slúchadlá

V dnešnej po-koronovej dobe sú slúchadlá bežnou súčasťou každého, kto komunikuje cez internet. Ty si môžeš vybrať bluetooth slúchadlá vhodné napríklad na počúvanie audioknihy počas behu alebo slúchadlá s káblikom, ktoré odporúčam viac. Predsa len keď máte slúchadlá na ušiach, bluetooth signál komunikuje z jednej strany na druhú priamo cez vašu hlavu, a nie som si istý, či to je pre mozog najvhodnejšie…

3. Predplatné na Netflix

Každý, naozaj každý, si na Netflixe nájde filmy, dokumenty a seriály, ktoré ho zaujmú. Ak sa učíme angličtinu, nemčinu, poľštinu, maďarčinu, ale aj veľa iných jazykov, Netflix bude príjemnou študijnou metódou. Obdarovaný si už nastaví ako chce ten-ktorý film pozerať – či s titulkami, či bez, či v pôvodnom znení a pod. O jednej vychytávke na Netflixe vhodnú pre študentov jazykov som napísal tu.

4. Učebnica gramatiky

Pre pokročilejšieho študenta výborná vec, predsa len úplne bez gramatiky to nejde. Ktorú knihu vybrať – zoznam konkrétnych kníh som napísal tu.

5. Kniha v cudzom jazyku

Vyber takú, ktorá obdarovaného zaujíma – a ak by ju aj nebol schopný prečítať a rozumieť ihneď – bude mať motivačný charakter – raz si toto prečítaš! Dôležité je, aby ho téma knihy bavila. Najlepší výber kníh v angličtine alebo v iných cudzích jazykoch nájdeš v tomto kníhkupectve.

6. Pekný neobyčajný zošit na poznámky alebo na učenie sa

Ak máš pekný zošit, tak je väčšia pravdepodobnosť, že ho budeš radšej otvárať. A každý, kto sa učí jazyk (alebo hocičo iné), pekný zošit na písanie poznámok, návciku písania esejí alebo hoci len na zoznam nových slovíčok ocení.

7. Letenka

Môže byť lepšia motivácia ako sa zlepšiť v jazyku? Nemôže. Máš deadline, tešíš sa a chceš dokázať, že sa dohovoríš lepšie ako napríklad pred rokom či dvoma. Ak si netrúfaš rezervovať niekomu inému presný termín, zvoľ darčekový poukaz od leteckej spoločnosti.  Obdarovaný si tak vyberie termín, destináciu, dĺžku pobytu a počas celej prípravy aj samotnej cesty bude na teba v dobrom spomínať. Veď povedz – nepotešilo by ťa 100 € od Wiizairu? 🙂

8. Dvojjazyčná alebo zjednodušená kniha

Dvojjazyčná kniha (na ľavej strane dvojstránky text v cudzom jazyku, na pravej v slovenčine) môže byť dobrou voľbou, ale pozor aj na nevýhody týchto kníh. Ak si chceš byť istý, že nič nepokazíš, vyber si radšej zjednodušenú verziu knihy, ktorá bude obdarovaného baviť.

9. Individuálny jazykový tréning

Kto študuje s koučom individuálne, má najrýchlejší progres. Odporúčam vybrať 10 individuálnych stretnutí s lektorom, ktoré môžu prebiehať online alebo prezenčne. Tento darček je bez kompromisov – obdarovaný sa bude učiť svojim tempom pod „odborným dozorom“ a okamžitou spätnou väzbou od lektora s frekvenciou stretnutí, tempom, obsahom a zameraním podľa jeho potrieb a želania. Odporúčam! 🙂

10. Univerzálny poukaz na jazykové služby

Ak si si nie istý, ako sa chce obdarovaný učiť, nechaj to naňho. On alebo ona si už vyberie, či viac vyhovuje kurz v skupinke alebo individuálny. Oba majú svoje výhody. Ak je niekto komunikatívny alebo miluje súťaživosť, tak pokojne skupinkový. Ak je niekto zameraný na svoj cieľ, tak určite je účinnejší ten individuálny. Univerzálny darčekový poukaz je super voľbou pre celú rodinu.

P.S.: Ak chceš zadarmo veľa dobrých tipov ako sa zlepšiť v cudzích jazykoch aj doma a bez jazykovky, tak sa hoď do skupiny Cudzie jazyky nás bavia.